Personer hon möter när hon rastar sina älsklingar går ofta över till andra sidan vägen för att undvika hennes hundar, som de ser som farliga.


Mest läst i kategorin
Ägare till en viss typ av hundar tycker inte om att deras ofarliga hundar stämplas som farliga, det rapporterar Sveriges Radio.
Emma Sahlin i Grästorp upplever ofta att personer försöker undvika hennes hundar.
“Människor säger inget när de byter sida av gatan, till exempel, när de kommer, för att de vet inte vad det är för nånting så de tror att det är en kamphund eller en mördarhund som många kallar det, säger hon till Sveriges Radio.
Är sällskapshundar
Hennes två hundar Lilly och Xtra är av rasen staffordshire bullterrier, som historiskt har stämplats som kamphund, men som i dag är en sällskapshund.
“Jag tycker bara det är jättetråkigt och jättetråkigt med, ja, som sagt att man inte har den kunskapen och att man bara väljer att det är en kamphund”, säger Emma Sahlin till Sveriges Radio.
Ser det som ett problem
I Skaraborgs kommuner finns det drygt 35 000 hundar och Gullspång är hundtätast, där har fler än var femte invånare en hund.
Det är allt fler som anmäler aggressiva hundar till länsstyrelsen, men Skaraborgs kennelklubb tycker att hundar dras över en kam och menar att det är ett problem när hundar antas vara farliga oavsett hur de beter sig.
Emma Sahlin tar det bemötande hennes hundar får väldigt personligt.
“Mina hundar de är som mina barn, de betyder allt, lika mycket som min son, liksom. Det blir ju liksom känsligt”, säger hon till Sveriges Radio.

Lagar och regler för avel
Emma Sahlin kan dock förstå att det finns en rädsla för den typen av hund som historiskt har använts i aggressiva syften, men menar att det handlar om okunskap.
Hon tycker att så länge Sverige inte gör någonting och ser till att det finns lagar och regler för vem som får föda upp hundar kommer vi tyvärr inte komma åt problemet.
Läs mer på News55: SKK: Vi måste ha bättre koll på hunduppfödare

Erfaren journalist, både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och Samhället för News55.

Erfaren journalist, både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och Samhället för News55.