News55

Hon får årets Nobelpris i litteratur

Nobelpris
Sydkoreanska författaren Han Kang tilldelas årets Nobelpris i litteratur. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 10 okt. 2024Publicerad: 10 okt. 2024

Den sydkoreanska författaren Han Kang tilldelas årets Nobelpris i litteratur, meddelar Svenska Akademien under en presskonferens.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Native Article

Peter Jöbacks trädgårdskonsert med Pernilla Wahlgren släpps fri

15 juli 2025

“För hennes intensiva poetiska prosa, som konfronterar historiens trauman och blottlägger människans sårbarhet”, lyder motiveringen.

Han Kang föddes 1970 i Gwangju i Sydkorea.

Vid nio års ålder flyttade hon med familjen till huvudstaden Seoul.

1993 debuterade hon som författare genom att publicera dikter i tidskriften “Litteratur och samhälle”.

Prosadebuten skedde 1995 med berättelserna i “Kärleken till Yeosu”, och därefter utkom i tät följd flera prosaverk, såväl romaner som noveller, skriver bland andra TT.

Första gången priset går till Sydkorea

Han Kangs stora internationella genombrott blev romanen “Vegetarianen” som utkom 2007.

53-åriga Han Kang är den första författaren från Sydkorea som får priset.

ANNONS

“I sitt konstnärskap konfronterar Han Kang historiska trauman och osynliga regelverk och i vart och ett av sina verk blottlägger hon det mänskliga livets bräcklighet. Hon har en unik medvetenhet om sambanden mellan kropp och själ, mellan levande och döda, och har i sin poetiska och experimentella stil blivit en förnyare inom den samtida prosan”, skriver Svenska Akademien.

Se klippet med tillkännagivandet av priset.

Läs även: Sjukdomen satte stopp för deckardrottningen News55

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS