När sommaren står för dörren och resväskorna packas, är det inte bara solen som lockar svenskar ut i världen.


Mest läst i kategorin
Fler än någonsin ser semestern som ett tillfälle att träffa nya människor, och kanske hitta kärleken.
En ny undersökning från Momondo avslöjar att intresset för kärlek på semestern ökat markant, och resenärer är mer öppna än tidigare för att dejta under sina äventyr utomlands.
MISSA INTE: De träffades på förening för änkor och änkemän. News55

Kraftig ökning bland svenskar
Årets statistik visar en tydlig trend: hela 77 procent av svenska resenärer är i år öppna för att inleda en dejtingrelation med någon de möter under semestern.
Det är en rejäl ökning jämfört med föregående år, då siffran låg på ungefär hälften.
Senaste nytt
Appar packas ned i handbagaget
Med tekniken i ryggen har det blivit lättare än någonsin att träffa nya människor utomlands.
Drygt 20 procent av svenskarna säger att de planerar att använda dejtingappar medan de reser i sommar.
Det har blivit ett naturligt sätt att snabbt lära känna både lokalbefolkning och andra resenärer, särskilt för den som reser ensam.
Hetast på semestern
Trots att utlandsvistelsen ofta innebär möten med nya kulturer och språk, visar det sig att många svenskar ändå tycker att andra svenskar är mest attraktiva när de är på resande fot.
Hela 38 procent anger att de föredrar landsmän när det gäller semesterflörtar.
Därefter kommer spanjorer, italienare och norrmän på listan över mest attraktiva nationaliteter
För den som reser själv i hopp om både sol och romantik är Spanien det mest populära resmålet i sommar.
Landets kombination av vackra stränder, levande stadsliv och avslappnad atmosfär gör det till ett idealiskt val för den som är nyfiken på nya bekantskaper.
Andra eftertraktade destinationer inkluderar Italien, Grekland och Kroatien.
Se även:
Terapi – lika viktigt som dejtandet i sig – för vissa. News55
Så hittar du din kärlek efter 60. News55

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.