Hanna Hellquist och Linnéa Wikblad, båda kända som programledare i Sveriges radio, berättar om sina liv utanför kärnfamiljens ramar. I ett öppenhjärtigt samtal diskuterar de kärlek, längtan och vad det innebär att stå utanför normen.


Mest läst i kategorin
I ett personligt samtal i DN reflekterar vännerna och kollegorna Hanna Hellquist och Linnéa Wikblad över relationer, ensamhet och hur det är att leva utan barn eller fast partner.
Med anledning av Wikblads roll som programledare i SVT-programmet Hotell Romantik, kommer samtalet in på deras personliga erfarenheter av att leva på andra villkor än vad normen för kärleks- och familjeliv kräver.
Ett liv utanför normen
“Jag lever som en kåt 60-åring och det är underbart”, säger Linnéa Wikblad, som lever med en yngre partner utan barn. Hon beskriver livet som fritt, fyllt av resor och vin, men också med en känsla av att stå utanför.
Wikblad konstaterar i DN att hon ofta ifrågasätter sin plats i livet: ” Ibland känner jag att jag har dragit en sådan jävla vinstlott, men lika ofta känner jag precis tvärtom. Vad är egentligen meningen med det här?”.
Senaste nytt
Att stå utanför normen och ändå känna trygghet
Hanna Hellquist, som beskriver sig själv som en okåt 80-åring, menar att hon inte ens längtar efter bekräftelse längre, och att det finns en viss frihet i det. Hon har inga barn och lever ensam.
“Jag vill helst leva i ett konstant tillstånd av industrisemester”, säger hon med ett skratt.
Att inte längta men ändå tänka
Samtalet rör sig kring förväntningar och det som saknas, eller inte saknas. Wikblad påpekar att hon ändå funderar på barn, trots att hennes liv inte tyder på något behov av det.
“Jag längtar inte efter barn, och det finns ingenting som pekar på att jag skulle passa som förälder, men ändå så tänker jag på det hela tiden”, säger hon i DN.
Hellquist berättar att det finns en frihet i att leva ensam, men att tankarna på tvåsamhet ändå gör sig påminda. Båda reflekterar över hur mycket samhället formar våra drömmar och känslor. Även när vi inte följer normen.
Tvåsamhet i förändring
Samtalet avslutas i en gemensam insikt om att livet ser olika ut – och att det är okej.
Hellquist berättar om en resa till Glasgow, där hon såg äldre människor sjunga karaoke tillsammans. Det gav henne hopp:
” Det finns ett liv utanför kärnfamiljen, och det finns kärlek att få trots att man gått i pension”.
Läs mer på News55: Björn Skifs lämnar karriären bakom sig – har demens

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.