Som frontfigur för Bingolotto i 1990-talets storhetstid blev Leif ”Loket” Olsson en självklar del av svenskarnas lördagskvällar.
Leif ”Loket” Olsson – så minns Sverige honom


Mest läst i kategorin
Men hans karriär och liv handlade om mycket mer än tv-rutan.
Född och uppvuxen i Göteborg började Leif sin bana inom handbollen, där han både spelade och senare arbetade som tränare och ledare. Hans engagemang för föreningslivet lade grunden till den folklighet som senare skulle göra honom så omtyckt i tv.
MISSA INTE: Det här har Lasse Åberg gjort med sina miljoner. News55
Leif ”Loket” Olsson i Bingolotto
När han klev in som programledare för Bingolotto i slutet av 1980-talet blev det snabbt en succé.
Programmet lockade miljonpublik och blev inte bara ett underhållningsprogram, utan också en viktig inkomstkälla för svenska föreningar.
Alltid nära publiken
Loket var kvicktänkt, humoristisk och genuin, det han visade i tv var den han var i vardagen.
Kollegor har ofta beskrivit honom som en person utan filter, men med en värme som gjorde att människor drogs till honom.
Agneta Sjödin minns honom varmt, och tidigare TV4-direktören Jan Scherman har sagt att hans sätt att möta publiken var det som bar hela programmet.
“Han var en väldigt omtyckt person och karaktär. Han var sig själv hela tiden, den han var i TV var han även privat. Helt oförställd, äkta”, har Sjödin sagt till SVT.
Vid sidan av tv-karriären var travet Leifs stora intresse.
Han följde sporten nära hela livet, och var en välkänd profil på spelbutikerna i Göteborg. Travet blev för honom både ett socialt sammanhang och en passion som han aldrig släppte taget om.
Kvinnan i hans liv
Även om Leif levde ensam stod han sin mamma Ruth mycket nära, uppger Allas.
Hon var en central person i hans liv, och hennes trygghet betydde mycket för honom. Händelser där hon drabbades av olyckor och sjukdom fick honom att tala starkt om vikten av en god äldreomsorg, en fråga han själv lyfte i intervjuer.
Leif ”Loket” Olsson gick bort 2025, 82 år gammal.
Han efterlämnar inga barn, men hans arv är tydligt: han satte spår i både svenskt föreningsliv, travsporten och tv-historien.
För många kommer han för alltid vara mysfarbrorn som förgyllde lördagskvällarna med skratt, nerv och spänning i direktsändning.
Se även:
Lisa Nilsson om kärlek, ensamhet och husbilsdrömmar. News55
David Sundin – programledaren som älskar Astrid Lindgren. News55

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.