Att välja rätt gå bort-present kan vara svårare än man tror, och det finns många fallgropar och gömda betydelser i vissa presenter.


Mest läst i kategorin
Har man varit den enda som tolkade “Vi vill inte ha några presenter” bokstavligt vet man att det aldrig ska hända igen.
Att stå tom-hänt medan andra får tack och kramar kan bli en tung start på kvällen.
Stina Vickhoff, vett- och etikettexpert, menar att det aldrig kan gå fel att ta med en liten gåva – även om värden uttryckligen avböjt presenter, skriver DN.
“Samtidigt bör man inte gå helt bananas och köpa något jättedyrt. Då kan det kännas obekvämt för de som följde instruktionerna och inte tog med sig något”, säger hon.
MISSA INTE: Kritiken: Din svenska pension betalar för Israels brutalaste vapen
En modern syn på gamla traditioner
Stina Vickhoff ser sig som en modern expert som hämtar inspiration från traditionell etikett men anpassar den till nutiden.
Det innebär ofta att strunta i vissa regler och minska kraven några snäpp.
Hon har en tumregel för presentnivån: ju mer värden står för kalaset både tidsmässigt och ekonomiskt, desto mer omtanke bör läggas på gåvan.
Lagar värden all mat och bjuder passar en värdinnegåva bra. Men vid knytkalas eller när man bara träffas hemma och beställer hämtmat behövs ingen present.
Dyr gå bort-present kan bli pinsammt
Stina Vickhoff önskar att värdinnegåvans ursprungliga tanke kunde återupplivas – en gest för uppskattning och relationer, inte en statusmarkör. Dyra presenter utan eftertanke bör undvikas.
Hon menar att det inte är vidare personligt att ett tiotal går ihop för att swisha för något stort.
Samma sak gäller generiska inredningsprylar eller prydnadsböcker. För samma pengar finns roligare och mer personliga alternativ.
MISSA INTE: Svenska campingar blomstrar: Tyskarna flyr värmeböljan
Choklad inte längre självklart
Traditionellt har blommor och choklad varit vanligaste värdinnegåvorna.
Men att ge choklad är inte lika självklart längre på grund av matpreferenser och att choklad inte ses som lika exklusivt.
“Min bild är att det är lite ‘b’ att ge bort till exempel en Aladdin-ask. För mig är det något man äter på jul, men inte under resten av året”, säger hon.
Vin fortfarande klassisk gå bort-present
Vin har stått sig över tid eftersom det ger värden möjlighet att fylla på förrådet efter bjudningen.
Att ge en extra tanke om vad din värd skulle föredra mellan olika vinsorter och druvor går också lång väg, skriver Vinoteket.
Även om värden inte dricker kan flaskan bjudas på eller ges vidare. Priset spelar mindre roll, men flaskans utformning är viktig.
“Det skulle göra mig helt mållös om någon kom med en bag-in-box när jag hade middag. Vissa kanske skulle bli jätteglada för det, men jag skulle aldrig ge bort det. Aldrig”, säger hon.

Blommor det säkraste valet för en gå bort-present
Till skillnad från choklad tycker Stina Vickhoff att blombuketten fortfarande är det absolut säkraste valet som värdinnegåva. Men det finns förbehåll – undvik starka dofter som liljor om inte värden älskar sådana.
Viktigast av allt: köp inte buketten i matbutiken. Det är värt att gå några extra hundra meter till en blomsterhandel. Det är inte priset som räknas utan vad gåvan utstrålar i form av ansträngning.
Självplockade blommor fungerar lika bra – så länge de inte kommer från någon annans kolonilott eller park.
MISSA INTE: Efter högsäsongen: Resor till Medelhavet för halva priset
Undvik pinsamma misstag
Vissa gåvor bör undvikas helt. Traditionellt och än idag ska värdinnegåvor som kan uppfattas som en pik undvikas. En livboj är därför ingen lämplig present till någon som inte kan simma, menar Stina Vickhof.
För avlägsna bekanta passar säkra kort bäst, medan närmare relationer ger utrymme för personliga preferenser.
Upplevelser kan vara perfekta alternativ men ska inte kännas som sista minuten-lösningar.
“Det viktiga är att det inte känns som en sista minuten-lösning och att man faktiskt följer upp vad som står på kortet”, säger Stina Vickhoff.
Läs mer om ekonomi:
Så kan du förlora tusenlappar i pension – trots löneväxling
Kronofogden ändrar reglerna – så påverkas dina gamla skulder
Semesterpriserna rusar – därför blev juli ovanligt dyr för hushållen

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.