News55

Agneta Sjödin tillbaka i rutan med program om det okända

Sjödin
Agneta Sjödin ska leda ett nytt program på Viaplay som handlar om UFO:n och andra oförklarligheter. (Foto: Anders Wiklund/TT/Canva)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 13 okt. 2025Publicerad: 13 okt. 2025

Efter att ha petats från TV4 för sju år sedan är Agneta Sjödin tillbaka i tv – nu i en serie om det oförklarliga på Viaplay.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Efter flera år utanför de stora tv-kanalerna återvänder Agneta Sjödin till rutan. I serien Mindgap på Viaplay utforskar hon det okända.

“Det handlar inte om att övertyga någon, utan om att våga vara nyfiken”, säger hon i ett pressmeddelande från Viaplay.

Efter nästan tre decennier som programledare på TV4, med succéer som Fångarna på fortet och Gladiatorerna, fick Sjödin lämna kanalen 2018.

Sedan dess har hon sökt nya vägar för sin kreativitet – bland annat genom podcasten Så in i själen och Youtube-serien Mindgap, där hon tillsammans med dokumentärfilmaren Emil Marczak utforskar ufofenomen och andra oförklarliga händelser.

Missa inte: Agneta Sjödin: Hur gråhårig får en kvinna vara i tv-rutan? News55

Ett stort intresse för det okända

“Att jag efter snart 35 år i tv startade en Youtube-kanal om ufon kan tyckas lite konstigt, men det är ett stort intresse och det var väldigt svårt att få in detta på traditionell tv”, säger Sjödin i pressmeddelandet.

Nu får serien nytt liv på Viaplay, där den har premiär den 12 november.

ANNONS
Fångarna på fortet
Under flera år ledde Agneta Sjödin tillsamman med Gunde Svan det populära underhållningsprogrammet Fångarna på fortet. (Foto: Henrik Montgomery/TT)

I en intervju med News55 berättar Sjödin om känslan efter att ha blivit utan uppdrag på sin tidigare arbetsplats.

“Det känns lite märkligt att inte ha några uppdrag på TV4 i år. Men något förändras efter 50, många vittnar om det – man kan plötsligt känna sig osynlig”, säger hon till News55.

ANNONS

Blivit en drivkraft

Hon beskriver också hur beskedet om förändringar på kanalen kom utan någon egentlig avtackning, trots hennes långa tjänst.

“Det är inget jag kan bevisa, att det skulle handla om ålderism. TV-branschen krisar, står inför besparingar och jagar tittare i åldersgruppen 25–40. Men det är så här det ser ut nu, efter 35 år av att ha varit TV4:s ansikte”, säger hon.

Läs även: Därför petades Agneta Sjödin, 57 från TV4 – egentligen. News55

För Sjödin har erfarenheten snarare blivit en drivkraft än ett bakslag.

ANNONS

“Det blev som en gnista i mig själv. Jag är inte färdig – jag har massor av kraft kvar att ge. Det ska ingen annan få ta ifrån mig”, säger hon.

För tidigt för pension

Hon menar att ålderismen drabbar särskilt kvinnor över 50, men också samhället i stort.

“Vi har en åldersfixering i Sverige. Arbetsplatser borde spegla samhället och alla åldersgrupper. Vi kan skapa ett sundare samhälle än vi har nu, men alla måste bidra”, säger Sjödin.

Att gå i pension finns inte på kartan. “Det är lite tidigt för att sätta sig på en bänk och mata duvor”, säger hon till News55.

Läs även: Forskare hävdar bevis för utomjordiskt DNA. News55

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Allmänreporter på News55.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Allmänreporter på News55.

ANNONS
ANNONS