News55

Tänk mer på dem som tittar på tv-program när de sänds

En äldre kvinna tittar på tv med fjärrkontrollen i handen. Många äldre tittar på på tv-program när de sänds, ofta på dagtid och tidig kväll och en krönikör tycker att SVT borde tänka mer på dem
Många äldre tittar på på tv-program när de sänds, ofta på dagtid och tidig kväll och en krönikör tycker att SVT borde tänka mer på dem. (Foto Bertil Ericson/Scanpix/TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 24 juni 2025Publicerad: 24 juni 2025

Krönikören Britta Svensson tittar mest på SVT men tycker att det är synd att det är så svårt att hitta något bra tv-program att titta på.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Jag önskar att utbudet av tv-program för äldre tv-tittare var bättre och menar att SVT tänker fel när de inte tänker på tablå-tittarna, det skriver Britta Svensson i en åsiktsartikel i Aftonbladet.

Hon skriver att hon själv tittar på SVT Play, men att många fortfarande gör någonting så gammaldags som att titta på tv-program när de sänds och tycker att SVT kunde ha gett tablå-tittarna det allra bästa under midsommarhelgen.

Listan över de tv-program som sändes under midsommarhelgen tycker hon såg trist ut, hon tycker även att det är trist att serien “Sverige och kriget” sändes så sent och att repriserna sändes framåt midnatt när många av dem som minns kriget då har gått och lagt sig.

Gör tv mer äldrevänlig

“Filmen ‘Den sista resan’ om Filip Hammars åldrande pappa sändes kl 22.30 en tisdag för några veckor sen. Varför inte tidig kväll på midsommarafton? Om bara äldre tittar på tablå-tv, varför inte göra den mer äldrevänlig?”, skriver Britta Svensson i Aftonbladet. 

Hon skriver att hon tillhör dem som har svårt att komma ihåg vad som har hänt när det går en hel vecka mellan olika avsnitt i en tv-serie.

Därför tycker hon att det hade varit härligt om de två sista avsnitten av “Saknad, aldrig glömd” hade släppts på midsommarafton.

“Så omtänksamt mot oss stugsittare det hade varit!”, skriver hon i Aftonbladet.

ANNONS
ANNONS

Program på svenska

Britta Svensson skriver vidare att det är ett dråpslag för Aftonbladets läsare Chritinas 98-åriga mamma att många äldres favoritprogram “Go’kväll” ska läggas ned eftersom det också är hennes favoritprogram.

Andra favoriter för Christinas mamma, som tittar på tv mellan 15 och 20, är “Fråga doktorn” och “Studio 65”. Hon behöver program på svenska eftersom hon inte kan läsa textningen.

Britta Svensson tycker att SVT borde erbjuda program på svenska vid den tiden i stället för utländska repriser.

Hon tycker också att det behövs bättre tv-program på de tider som äldre på äldreboenden kan titta i det gemensamma allrummet, när orken tryter och de inte behöver komma ut eller aktiveras.

Titta på tv. En man använder en fjärrkontroll för att byta tv-kanal.
Britta Svensson menar att många äldre tv-tittare som tittar på tv-program när de sänds dagtid och tidig kväll behöver fler program på svenska. (Foto: Bertil Ericson/Scanpix/TT)

Det bästa för äldres hälsa

Nyligen berättade Sofia Åhman att SVT sagt nej till nya avsnitt av hennes “Hemmagympa” och det tycker Britta Svensson är småsnålt. 

ANNONS

“Hennes träningsprogram är nog det bästa som gjorts för äldres hälsa de senaste åren. Att man inte fortsätter satsa på det är obegripligt”, skriver hon i Aftonbladet.

För sin egen del önskar hon att SVT skulle lägga lite pengar på bra, klassiska Hollywoodfilmer från förr i stället för att om och om igen visa samma gratisfilmer. Hon önskar sig filmer med Bröderna Marx, John Wayne, Barbara Stanwyck och Katharine Hepburn.

Läs mer på News55: SVT:s AI-texter får kraftig kritik – kan vara lagbrott

Läs mer på News55: Bakom kamerorna: Anders Lundin, 66, ersattes i Robinsson

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS
ANNONS