News55

Finalfeber i Ängelholm: Hade behövt tio arenor

Det råder finalfeber i Ängelholm. Finalbiljetterna sålde slut på mindre än en minut när de släpptes. Arkivbild. (Foto: Andreas Hillergren/TT)
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 12 apr. 2024Publicerad: 12 apr. 2024

Det råder SM-finalfeber i nordvästra Skåne.

ANNONS

Mest läst i kategorin

När succélaget Rögle släppte biljetterna till de kommande SM-finalerna sålde de slut direkt, skriver HD.

Det tog inte ens en minut innan de var slut, allt gick åt direkt, säger Kari Litmanen, kommersiell chef hos Rögle, till tidningen.Vi hade nog kanske behövt tio stycken Catena arenor för att motsvara efterfrågan, tillägger han.

Ett mindre antal finalbiljetter kommer att släppas i nästa vecka om säsongskortsinnehavare inte utnyttjar sin förtur.

Rögle har gjort succé i slutspelet och har tio raka segrar. Både grundseriesegraren Färjestad och tvåan och regerande mästaren Växjö har svepts i fyra raka matcher.

SM-finalserien, som avgörs i bäst av sju matcher, startar nästa lördag, den 20 april, och Rögle har hemmaplan i final 3 och 4.

Vem som blir motståndare är inte klart. Skellefteå leder den andra semifinalserien mot Frölunda med 2–1 i matcher och den fjärde matchen spelas i kväll i Göteborg.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS