A-
A+

20-årig kvinna knivmördad - nu döms sambon

Brott, lag och straff, InrikesNews55

Ruben Appelblom döms för mordet på sin sambo i april 2020. Det rapporterar Aftonbladet.

Sarah Carlsson

Annons

Ruben Appelblom, 24, döms till livstids fängelse för att ha knivmördat sin 20-åriga sambo Siri. Han sa under rättegången att han inte mindes händelsen och att minnesluckan var anledningen till att han först hävdat att Siri tagit sitt eget liv, skriver Aftonbladet.  

Men tingsrätten tror inte på historien och menar att det finns omständigheter som talar emot att han skulle ha haft en minneslucka. Under två månader hävdade Appelblom att Siri hade skadat sig själv och först efter att ha sett obduktionsrapporten nämnde han minnesluckan. 

– Kvinnan dödades i sitt hem med ett stort antal knivhugg och på sängen bredvid henne låg parets bebis. Hon har dött av förblödning och det kan antas att hon upplevt en stor dödsångest. Brottet är så allvarligt att det är motiverat med ett livstidsstraff, säger chefsrådmannen Olof Wetterqvist på Nacka tingsrätt. 

Siri hade bara varit mamma i tre veckor när hon blev mördad av sambon, som knivhögg henne 33 gånger med en kökskniv. 

”Siri var en älskad dotter, syster och vän. Nu är ett barn utan sin mamma”, skriver familjen till Aftonbladet.

Sarah Carlsson
Kontakta mig
Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.