Få personer med bolån får skulder hos Kronofogden. Bara 3 000 bolånetagare fick krav från Kronofogden förra året. Det motsvarar mindre än en promille av de 3,5 miljoner svenska bolånetagarna.
Är bolån den bästa medicinen mot skulder hos Kronofogden?


Mest läst i kategorin
Allvarliga betalningsproblem är ovanligt bland bolånetagare. Knappt en på tusen bolånetagare har fått krav från Kronofogden det senaste året.
MISSA INTE: Så tjänar du allra mest på börsen: “Inte bara aktier”
Finansinspektionens analys
Det visar siffror från Finansinspektionen.
Men även om det är från låga tal så stiger skuldbeloppet både för bolånetagare och andra skuldsatta som hamnar hos fogden, berättar Finansinspektionen.
I en analys som myndigheternna gjort tillsammans som baserar sig på skulder från åren 2021-2024 visar det sig att de flesta svenskar som har ett bolån betalar sina räntor och amorteringar i tid.
Prioriterar rätt, duckar Kronofogden
Endast 3 000 av 3,5 miljoner svenskar med bolån fick krav från myndigheten i fjol.
“Att det är en liten andel av bolånetagarna som hamnar hos Kronofogden beror troligen de prioriterar att betala räntor och amorteringar framför andra skulder”, säger Michael Andersson, rådgivare på FI:s stab för ekonomisk analys.
De flesta som fick en bolåneskuld fastställd för indrivning hade redan haft skulder hos Kronofogden. Men andelen den andelen minskade, från 87 procent 2021 till 80 procent 2024.
“Vi ser att fler bolånetagare som får allvarliga betalningsproblem inte haft skulder hos Kronofogden tidigare. Detta pekar på att det varit en delvis ny, om än fortsatt liten grupp, av bolånetagare som fått skulder hos Kronofogden under den ekonomiska nedgången”, säger Michael Andersson i ett pressmeddelande från FI.
Läs mer om ekonomi:
Så tjänar du allra mest på börsen: “Inte bara aktier”
Spara: Hur stor ska din buffert vara – som pensionär?
Sparkonto är en riktig förlustaffär för dig som småsparare
Kontanter kan bli avgörande vid kris och krig
Nyblivna pensionärer vill njuta av livet här och nu

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.








