En kontorsassistent fick av misstag 330 månadslöner. Nu slår en domstol fast: utbetalningen var företagets fel. Mannen får därmed behålla pengarna.
Fick plötsligt 330 månadslöner – nu får han behålla pengarna


Mest läst i kategorin
Historien handlar om en medarbetare i ett företag som av misstag fick 330 gånger sin månadslön – och som dessutom nu får ett domstolsbeslut med sig om att han får behålla pengarna.
Företaget anmälde honom för stöld, men domstolen ser det enbart som en felaktig betalning som bolaget får stå för, berättar DagensPS.
Läs också: Anita Wall och Lars Lind om skilsmässan: “Vi har olika behov”
Felutbetalning som blev guldgruva
I Chile inträffade ett ekonomiskt misstag som nästan låter för osannolikt för att vara sant.
En anställd kontorsassistent fick inte de normala 552 euro som lön – utan 172 000 euro – motsvarande 330 månadslöner.
När felet upptäcktes hade mannen redan sagt upp sig. Företaget hävdar att mannen lovat betala tillbaka pengarna och polisanmälde honom för stöld när det inte hände.
Rättslig prövning: det var inte stöld
Ärendet har nu prövats i chilensk hovrätt.
Domstolen konstaterar att det var företagets eget misstag och enligt domen är mannen inte skyldig att återbetala pengarna.
I tidigare instans dömdes han till böter samt fängelsestraff, men hovrätten ändrade domen.
Arbetsgivaren har protesterat och vill ha tillbaka pengarna
Händelsen inträffade redan 2022, och sedan dess har företaget försökt driva tillbaka betalningen genom domstol.
Till en början såg det ut som att arbetsgivaren skulle få rätt. Den tidigare kontorsassistenten dömdes till 540 dagars fängelse och böter på motsvarande 304 euro.
Men nu har fallet nått hovrätten i Santiago – och mannen får alltså behålla pengarna.
Inte helt oväntat är företaget inte nöjd med beslutet utan tänker överklaga ännu en gång.
”Vi kommer att vidta alla möjliga rättsliga åtgärder, primärt ett överklagande om ogiltigförklaring”, har bolaget sagt i ett uttalande.
Läs även: Världens äldste president vill bli kvar till 99
Läs mer:
“Lönsam skilsmässa” kan lyfta klassisk svensk aktie. DagensPS.
FI granskar pensionsfenomen – varnar för rabatter. DagensPS.
Fällan kan sänka din pension – här räcker pensionen desto längre. DagensPS:

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.