Det rekordhöga kaffepriset gör att människor har bunkrat upp genom att köpa på sig flera paket kaffe innan den kraftiga prishöjngen som kom den här veckan.
Många hann bunkra kaffe innan rekordhöjningen


Mest läst i kategorin

På måndagsförmiddagen låg världsmarknadspriset på råkaffe på 3,63 dollar per pund, vilket motsvarar ungefär 40 kronor för 500 gram kaffe, det skriver SVT.
Jämfört med för ett år sedan är det en ökning med 70 procent, bara sedan årsskiftet är ökningen 13 procent.
Lät kunderna bunkra kaffe
Erik Johansson Englund är butikschef på Hemköp i centrala Eskilstuna där priset på kaffe höjdes klockan nio på måndagsmorgonen, eftersom kunderna visste att höjningen skulle komma hann många bunkra kaffe.
“Vi väntade med att höja priset till klockan nio just för att folk skulle hinna panikhandla”, säger Erik Johansson Englund till SVT.
Han säger att det är dåliga kaffeskördar och högre efterfrågan som har drivit upp råvarupriserna så att rosterierna har höjt sina priser.
“Kilopriset har gått upp mellan 30 och 55 kronor, nästan 60 kronor kilot, så det påverkar ju kund med mellan 15 och 30 kronor per paket. Men eftersom kaffe går hem i alla hushåll så blir det ju extremt påtagligt när det höjs så pass mycket på en gång”, säger han till SVT.
Kommer inte dra ned på kaffe
Själv kommer han inte dra ned på kaffet på grund av prishöjningarna. Hittills har han inte fått så jättemycket reaktioner från butikens kunder.
Han säger att det mer har varit folk som innan prishöjningen har kommit in och bunkrat upp kaffe.
Han berättar att de misstänkte att det skulle bli så, alltså att det skulle bli lite hamstring förra veckan, varför de köpte på sig lite extra, han förklarar att det är därför deras kaffehylla ser så full ut.
“Det är för att folk hade möjlighet att komma in i sista sekunden och panikhandla”, säger Erik Johansson Englund till SVT.

Kaffe är rekorddyrt – så kan du hålla nere kostnaden
Priset på kaffe har chockhöjts, det beror på dåliga skördar i Sydamerika och ökad efterfrågan. Här tipsar en prisbelönt barista om hur du kan vara ekonomisk med ditt kaffe.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv