News55

Miljöpartiet vill höja bensinpriset med två kronor

bensinpriset
Bensinen blir dyrare vid pump om Miljöpartiet får bestämma. Foto: TT
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 20 okt. 2025Publicerad: 20 okt. 2025

Miljöpartiet vill göra drivmedel dyrare för att få ned utsläppen. I ett första steg skulle bensinpriset öka med 2,2 kronor per liter.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Språkröret Daniel Helldén (MP) erkänner att partiets klimatpolitik kostar. Men han menar att förändringen kommer ändå, skriver SvD.

“Vi lägger ett batteri med förslag och åtgärder för att hjälpa svenskarna att ställa om. Och det här är ju någonting som kommer vare sig man vill det eller inte”, säger han.

I helgen hade partiet kongress i Västerås. Det är på många sätt ett välmående miljöparti som samlas. I över ett år har de haft ett väljarstöd på omkring 6-7 procent, skriver SvD.

MISSA INTE: Psykologen om att spara: “Riskerar att bli rikast på kyrkogården”

Bensinpriset ännu dyrare om två år

I ett första steg vill Miljöpartiet höja bensinskatten och reduktionsplikten. Det skulle öka priset vid pump med 2,2 kronor per liter.

Om två år vill partiet sedan ersätta reduktionsplikten med ett nationellt system för handel med utsläppsrätter. Då blir bränslet ännu dyrare.

Daniel Helldén menar att priset kommer upp oavsett vilka partier som styr. 2027 börjar nya EU-regler om utsläppshandeln att gälla som riktar in sig på transporter.

ANNONS

“Jag skulle säga att de andra partierna duckar och inte vill tala om att det kommer prisökningar”, säger han.

ANNONS

Kompensation för bensinpriset bara för vissa

Miljöpartiets plan är att intäkter från skattehöjningen ska gå till glesbygdsbor och låginkomsttagare som kompensation.

“Om man bor i städerna, som här i Stockholm, finns alla möjligheter att transporteras på ett annat sätt och det är en bättre ekonomi och så vidare. Då behöver man inte den kompensationen”, säger Daniel Helldén.

Den typiska MP-väljaren är en högutbildad storstadsbo. Men språkröret tror inte att de skräms bort.

“Jag skulle säga att våra väljare vet att det här behöver göras. Sedan finns det en grupp väljare som vi måste förklara det för, och det vore ju ohederligt att ljuga för dem”, säger han.

MISSA INTE: Expertens råd: Så hjälper du barnbarnen med deras sparande

Kräver ministerposter

ANNONS

För att släppa fram en regering efter nästa val kräver Miljöpartiet ministerposter.

“Vi kommer inte släppa fram några regeringar som vi inte själva sitter i”, säger Daniel Helldén.

För många som bor på landsbygden och är beroende av bil kan höjda bensinpriser bli en tung ekonomisk börda. Särskilt om kompensationen bara går till vissa grupper.

Läs mer om ekonomi:

“Jag spenderar hellre pengarna här och nu med barnen”

Varning: Bestäm inte pensionen utifrån när du tror du ska dö

Nu glänser guld igen – ser rekordnivåer framför sig

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

ANNONS
ANNONS