News55

Nu ska 37 miljarder i skatteåterbäring betalas ut

Skatteverket. 2,4 miljoner människor som ska få sin skatteåterbäring utbetald nu.
2,4 miljoner människor som ska få sin skatteåterbäring utbetald nu. Foto: Janerik Henriksson / TT / kod 10010
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 03 juni 2025Publicerad: 03 juni 2025

Nu kommer skatteåterbäringen till dem som deklarerade senast den 2 maj och som inte fick sin utbetalning i april.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Det är 2,4 miljoner människor som ska få sin skatteåterbäring nu, sammanlagt ska de dela på 37 miljarder kronor.

För drygt 640 000 personer blir det lite tristare, de får i stället besked om kvarskatt, det handlar om sammanlagt 14 miljarder kronor.

Om du får besked om kvarskatt den här veckan ska du betala in den senast den 12 september.

Besked om slutlig skatt skickas digitalt till alla som har digital brevlåda, annars skickas beskedet på papper. Det går även att se skattebeskedet på Mina sidor på skatteverket.se.

Pengar. Tillhör du dem som kommer få lite extra pengar nu när skattebåterbäringen ska betalas ut?
Tillhör du dem som kommer få lite extra pengar nu när skattebåterbäringen ska betalas ut? (Foto: Fredrik Sandberg/TT)

Mottagarkonto

För att få dina pengar utbetalda behöver du anmäla ett mottagarkonto till Skattemyndigheten. Det kan du göra på Mina sidor eller i e-tjänsten Skattekonto.

Nästan 50 000 personer som ska få sin skatteåterbäring utbetald nu i juni kommer inte få någon automatisk utbetalning på grund av att de inte har registrerat något konto för utbetalning.

ANNONS

“Den som inte har anmält bankkonto till Skatteverket kan fortfarande göra det, då kommer pengarna, men lite senare. Skatteverket gör utbetalningar löpande under juni”, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, i ett pressmeddelande.

För personer som har en skuld hos Kronofogden går skatteåterbäringen i första hand dit. och skatteåterbäring på under 100 kronor betalas inte ut utan de pengarna ligger kvar på skattekontot till nästa år.

ANNONS

En del personer kan få vänta lite till på sitt skattebesked och sin eventuella återbäring.

“Du kan få slutskattebeskedet senare om vi behöver ställa frågor till dig om deklarationen, till exempel om du gjort ändringar, eller om vi har fått nya uppgifter efter att vi skickat din deklaration. Den som haft anstånd och deklarerat efter den 2 maj får också beskedet och eventuell återbäring senare”, säger Johan Schauman i pressmeddelandet.

Läs mer på News55: Skatteverket får i uppdrag att samordna arbete mot identitetsfusk



Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS
ANNONS