Paketresor blev hela 16 procent dyrare i juli jämfört med juni, vilket blev en viktig orsak till att inflationen steg.
Semesterpriserna rusar – därför blev juli ovanligt dyr för hushållen


Mest läst i kategorin
Kombinerat med dyrare mat pressades svenska hushåll ekonomiskt under sommarmånaden, skriver DN.
Alexandra Stråberg, chefsekonom på Länsförsäkringar, menar att prisökningen på resor inte är helt ovanlig för säsongen. Hon betonar att det viktigaste med utfallet är riktningen det pekar åt.
“Det är inte jätteovanligt, det viktigaste med det här utfallet det är riktningen”, säger Alexandra Stråberg om prisökningen på resor.
MISSA INTE: Dokument glömdes efter Putins och Trumps toppmöte – på hotell
Mat och dryck dyrare under juli
Förutom resorna blev livsmedel 1,1 procent dyrare i juli jämfört med juni. De främsta bidragen kom från högre priser på sötsaker och glass, kött samt mineralvatten och läskedryck.
Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB, sammanfattar utvecklingen i ett pressmeddelande. Han pekar ut de områden som drev prisökningen mest under månaden.
“Högre priser inom paketresor, biluthyrning och livsmedel var de främsta bidragen till den generella prisökningen från juni till juli”, säger Mikael Nordin.
Prisökningen på just dessa varor träffar många hushåll hårt eftersom det handlar om vardagskonsumtion och semesteraktiviteter.
MISSA INTE: Charterbolaget gick i konkurs – kunderna fick inget veta
Kärninflationen reviderades uppåt
Kärninflationen, som mäts som KPIF exklusive energi, reviderades upp på årsbasis till 3,2 procent. Det är högre än den preliminära siffran på 3,1 procent som presenterades tidigare.
Revideringen uppåt visar att pristrycket är mer omfattande än vad som först beräknades. Det påverkar bedömningen av hur ihållande inflationsproblemen kan bli framöver.
MISSA INTE: 6 000 kronor lägre skatt för husbil: Försäljningen blomstrar
Inflationen når 3,0 procent i juli
SCB:s andra beräkning visar att inflationen på årsbasis nådde 3,0 procent i juli enligt KPIF-måttet. I juni låg siffran på 2,8 procent medan Riksbankens mål ligger på 2,0 procent.
Uppgången från juni till juli betyder att Sverige fjärmar sig från centralbankens målsättning. Riksbanken får nu överväga hur de ska hantera situationen i kommande räntebeslut.
SCB:s nya beräkning bekräftade dock de preliminära siffrorna från förra veckan. Finansmarknaderna hade alltså redan fått den information de behövde för sina bedömningar.

Sommarmönster eller varaktig trend?
Frågan är om juli månads prisökningar speglar normala säsongsvariationer eller början på en mer varaktig trend. Semesterperioden innebär traditionellt högre efterfrågan på resor och vissa livsmedel.
Samtidigt visar den breda prisökningen över flera kategorier att det finns underliggande inflationstryck i ekonomin. Det gäller särskilt inom tjänstesektorn där paketresor ingår.
Påverkan på hushållens ekonomi
För hushåll som planerat semesterresor innebär prisökningen oväntade kostnader. Många har troligen budgeterat utifrån tidigare prisnivåer och får nu se sina semesterutgifter stiga markant.
Kombinationen av dyrare resor och mat betyder att sommarens utgifter blivit högre än beräknat för många familjer. Hushållen kanske tvingas dra ned på andra utgifter under hösten för att kompensera.
Prisutvecklingen understryker hur snabbt kostnaderna kan förändras inom loppet av bara någon månad. Särskilt semesterrelaterade utgifter visar stor känslighet för säsongsmönster.
Läs mer om ekonomi:
Pensionärer tappar 3 000 i månaden – och förstår inte varför
Pensionärer pressas ekonomiskt – av deras barnbarn
Knepet: Halvtimmen som kan förändra din pension

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.