Under flera månader ringdes offren upp av en påhittad myndighet – ”Vattenverket” – och fick sedan besök av falska kontrollanter som tog sig in i deras hem. Fallet omfattar 70 anmälningar om grova stölder. “Avslöjande chatthistorik”.
Sluga bedragare slog till mot kvinnor över 90: 29-åring leder ligan


Mest läst i kategorin
En 29-årig man står inför rätta misstänkt för att ha styrt en organiserad liga som lurat äldre kvinnor i 90-årsåldern på smycken, kontanter och bankkort.
”Så försöker kontrollanterna komma åt kort, kod, smycken och värdesaker”, säger åklagaren Anders Svensson till Dagens Nyheter.
MISSA INTE: Fadäs: Varken pensionärer eller handläggare fattar bostadstillägget
En liga bedragare som arbetade som ett företag
Polisen började nysta i härvan efter ett ingripande i Förslöv i Skåne veckan före midsommar.
I bilen satt den nu åtalade 29-åringen tillsammans med två andra misstänkta, trots att han egentligen skulle avtjäna ett femårigt fängelsestraff från 2022.
Lurendrejare
Ligan misstänks ha agerat med tydlig struktur: några ringde, några instruerade och andra skickades ut för att lura sig in hos äldre kvinnor.
Polisen beskriver hur kontrollanterna kom hem till kvinnorna kort efter telefonsamtalet och krävde betalning för en påhittad avgift på 99 kronor. När kortläsaren hölls fram fick de tillgång till både kort och kod. Flera av dem filmades senare när de tog ut pengar i bankomat.
“När kontrollanterna tar sig därifrån försöker uppringaren hålla kvar den äldre i telefonen för att den inte ska hinna misstänka någonting, ta hjälp av anhöriga eller hinna spärra kortet”, säger Anders Svensson till Dagens Nyheter.
Bedragare slog till mot kvinnor i 90-årsåldern
De flesta av kvinnorna som utsatts är födda på 1930-talet. Många av dem blev av med sina vigselringar, smycken och kontanter. Ligan tros ha valt ut ensamboende äldre kvinnor genom öppna personuppgiftssidor och sedan rest från ort till ort i södra Sverige.
En av dem som undvek att bli lurad var en 94-årig kvinna i Björkhagen utanför Ängelholm. Hennes son, Joachim Zetterlund, råkade befinna sig i sommarstugan bredvid när kontrollanten kom.
”Det var bara ren tur att jag råkade vara hemma och sitta på terrassen”, säger Joachim Zetterlund till Dagens Nyheter.
Ledaren misstänks ha styrt allt från utslussningsboende
Den misstänkte ligaledaren fick avtjäna delar av sitt straff på ett av Kriminalvårdens utslussningsboenden, ett halvvägshus med betydligt lägre kontrollnivå än en anstalt. Brottsligheten ska enligt åtalet ha pågått under samma tid som han bodde där.
Under gripandet ska mannen ha försökt förstöra en mobiltelefon, men i andra enheter hittade polisen chattar och instruktioner som nu används som bevis. Åklagaren reagerade starkt under häktningsförhandlingen när han insåg att 29-åringen inte satt i fängelse.
”Jag frågade ’borde inte du sitta i fängelse?’”, säger Anders Svensson till Dagens Nyheter.
Rättegången närmar sig sitt slut
Rättegången omfattar tio åtalade personer mellan 18 och 36 år. De flesta nekar till brott. Många av de äldre kvinnorna behöver inte vittna eftersom de inte längre minns vad som hänt, och i stället spelas deras tidigare förhör upp.
Avslöjande chatt-historik
Åklagaren beskriver hur ligan systematiskt letade efter äldre som var lätta att manipulera, något som syns i de chattar polisen beslagtagit.
”Man ser i chattarna att de skriver ’hon här är med i matchen, det kommer nog inte gå’. De ser helst att det är någon som inte har så mycket koll”, säger Anders Svensson till Dagens Nyheter.
Läs mer om ekonomi:
Fadäs: Varken pensionärer eller handläggare fattar bostadstillägget
10 000 svenskar fick fel pension – Pensionsmyndigheten varnas
Satsat all pension på bitcoin – förlorade allt: “Mitt liv är förstört”
Nu: Högsta priset för el – på hela året
Pensionsmyndigheten: Då ligger du illa till – blir fattig efter pension

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

News55:s redaktionschef Bilbo Göransson har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.






