Lennart Monterlos, 18, är försvunnen i Iran sedan den 16 juni. Under sin cykelresa från Frankrike till Japan tystnade kontakten – mitt i öknen.


Mest läst i kategorin
Lennart Monterlos, en 18-årig fransk-tysk medborgare, har inte hört av sig sedan den 16 juni. Då befann han sig i staden Varzaneh i centrala Iran. Där skulle han övernatta i tält mitt i öknen. Familjen har sedan dess inte sett eller hört av honom. Detta rapporterar Aftonbladet.
Cykelresan var ett ambitiöst äventyr som började i augusti 2024. Den skulle ta honom 35 000 kilometer på 400 dagar, hela vägen från Frankrike till Japan.
Räddades av lokal bonde
I ett av sina senaste inlägg på sociala medier den 15 juni beskrev Lennart Monterlos sin tillvaro i öknen som både vacker och utmanande. Han berättade att han var utan vatten i 40 graders hetta men fick hjälp av en lokal bonde som gav honom mat och dryck.
“Utan vatten i öknen kunde det ha slutat väldigt illa”, säger han, enligt Aftonbladet, i klippet och visar upp den man som hjälpte honom.
Det är det sista någon har hört från honom.
Senaste nytt
Lennart beskrev Iran som en ”underbar upplevelse”
Bara dagar innan, den 12 juni, kommenterade Lennart den osäkra situationen i landet:
“Jag fick höra att risken var för stor. Jag låter er bedöma själva”, sa han, och tillade att han själv upplevt Iran som en ”underbar upplevelse hittills”.
Starka avrådan – resor till Iran bedöms som farliga
Frankrike har – likt svenska UD – starkt avrått från alla resor till Iran.
Sedan Israel inledde en offensiv mot Iran den 13 juni har flera personer gripits av iranska myndigheter, misstänkta för spionage.
Frankrike: “Försvinnandet är oroande”
En fransk diplomatisk källa uppger till den franska tidningen Le Parisien, enligt Expressen, att försvinnandet tas på stort allvar:
” Detta försvinnande är oroande. Vi har kontakt med familjen i detta ärende”, säger källan.
Samma källa säger också att iranska myndigheter ofta riktar in sig på franska medborgare som passerar genom landet. De anklagas för spionage och riskerar att frihetsberövas under mycket hårda förhållanden. Källan kan dock inte bekräfta om Lennart Monterlos är en av dem som gripits.
Läs mer på News55: De spenderar pensionen med varandra – på en tandemcykel
Läs mer på News55: Svensk forskning bekräftar att nervceller bildas i vuxna hjärnor

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.