Moderaterna har beslutat att man vill se en utredning kring om euron ska införas i Sverige.


Mest läst i kategorin
Det var en av punkterna på partiets stämma på fredagen och enligt partistyrelsen ska utredningen se över alla ”relevanta aspekter, inklusive geo- och säkerhetspolitiska överväganden”.
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) anser dock att frågan om euron inte är aktuell i nuläget.
“Frågan är inte på bordet”.
“Men låt oss utreda för- och nackdelar”, säger hon.
Att det geopolitiska och ekonomiska läget i världen förändras är ett skäl till det, säger hon.
Oavsett skulle det i så fall ligga långt bort i tid att Sverige faktiskt gick med i eurosamarbetet, enligt Svantesson.
“Jag ser inte det här komma de närmaste åren över huvud taget. Men om man väl vill och bestämmer sig för att utreda det här och får majoritet i riksdagen så tar det ganska lång tid, säkert åtta år, innan euron är införd”, säger hon.
Inom Tidöpartierna är Liberalerna för euron medan Sverigedemokraterna är emot. Kristdemokraterna anser att folkomröstningen från 2003 står fast och att ”det för närvarande inte är aktuellt för Sverige att ansluta sig till eurosamarbetet”.
Läs även: Fler regioner satsar din pension på försvarsindustrin








