News55

Henrik Landerholm åtalas – Sveriges säkerhet på spel

Henrik Landerholm
Henrik Landerholm, tidigare nationell säkerhetsrådgivare, åtalas av Åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål. Bilden är ett montage. (Foto: Canva och Christine Olsson/TT)
Frank Kummel
Frank Kummel
Uppdaterad: 11 mars 2025Publicerad: 11 mars 2025

Henrik Landerholm, tidigare nationell säkerhetsrådgivare, åtalas för att ha hanterat sekretessbelagda handlingar på ett vårdslöst sätt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Under sin tid som nationell säkerhetsrådgivare deltog Henrik Landerholm i en vistelse på en kursgård, där han glömde kvar hemligstämplade handlingar. 

Dokumenten hittades av städpersonal, och det visade sig senare att en av personerna som kom i kontakt med materialet har ryskt medborgarskap och kan knytas till våldsbejakande extremism.

“Handlingarna var av hemlig natur vars uppenbarande för främmande makt kan medföra men för Sveriges säkerhet,” står det i stämningsansökan.

Åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål har nu väckt åtal vid Attunda tingsrätt. De menar att Landerholms hantering av dokumenten utgjorde en grov oaktsamhet och att uppgifterna faktiskt har röjts.

MISSA INTE: Strid om lyxig lägenhet – hyresgäst kan få tillbaka miljonbelopp

Dokumenten låg kvar i två dygn

Landerholm har hävdat att dokumenten låg i ett låst skåp, men enligt åtalet var skåpet olåst och lättillgängligt för obehöriga. 

Dokumenten blev liggande på kursgården i två dygn innan de hämtades av en departementssekreterare vid Regeringskansliet. Vid den tidpunkten befann sig Landerholm själv utomlands.

ANNONS

I bevisningen ingår bland annat uppgifter om pengaöverföringar och ett yttrande från Säkerhetspolisen rörande det städbolag som använts vid kursgården. 

Sex vittnen ska höras under rättegången, inklusive anställda från Regeringskansliet och kursgården.

MISSA INTE: Genetiskt modifierad mus – en väg till mammutens återkomst?

ANNONS

Henrik Landerholm riskerar böter eller fängelse

Landerholm förnekar brott och hävdar att incidenten redan har prövats av hans arbetsgivare. Åtalspunkten, vårdslöshet med hemlig uppgift, innebär att någon genom grov oaktsamhet röjer eller sprider en uppgift som kan skada Sveriges säkerhet. 

Till skillnad från spioneri krävs ingen avsikt att gynna en främmande makt.

Straffskalan för brottet är böter eller fängelse i upp till ett år. Ett liknande fall inträffade 2019, då Transportstyrelsens tidigare generaldirektör dömdes för vårdslöshet med hemlig uppgift efter att ha outsourcat IT-drift till personal utan säkerhetsprövning.

Läs mer om ekonomi:

ANNONS

Ny studie: Dyra läkemedel kan leda till förlorad vård

Matpriserna och klassklyftor – en berättelse om ojämlikhet

Storhandeln plockar ner skylten: Blir en Willys

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel
Frank Kummel

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

ANNONS