För 14 år sedan förlorade Nicke Enström sin hustru och för ett och ett halvt år sedan förlorade Yvonne Helgesson sin man. Nu har de hittat varandra på en förening för änkor och änkemän.


Mest läst i kategorin
Kamratföreningen Änkor och Änkemän i Eskilstuna skapar en mötesplats för dem som har mist sin partner genom dödsfall, det är en politiskt och religiöst obunden ideell förening.
“Att få träffa andra i samma situation är mycket värdefullt, vi vet hur det känns och kan stötta varandra som medmänniskor” skriver föreningen på sin webbplats.
Härligt att bli kär igen
När 78-åriga Yvonne Helgessons make dog sade hennes barn att hon borde gå med i kamratföreningen, det skriver Sveriges Radio.
När hon gjorde det träffade hon Nicke Enström och hon tycker att det är härligt att bli kär igen.
“Han öppnade verkligen upp ögonen på en, att man kan, att man kan få uppleva det här härliga de åren man har kvar”, säger hon till Sveriges Radio.
Hon berättar att hon faktiskt såg honom på en gång och tänkte “oj, vilken fin man” och berättar att han pratade med henne, han fyller i att de fattade tycke för varandra.
84-åriga Nicke Enström berättar att han dansade med Yvonne första kvällen när de träffades på föreningen och att de sedan dess har fortsatt att träffas eftersom de tycker om varandra.

Senaste nytt
Känns likadant när man är pensionär
“Det är ingen skillnad om man är pensionär eller om man är tonåring, det känns likadant när man träffas”, säger Nicke Enström till Sveriges Radio.
Han och Yvonne Helgesson fann kärleken tack vare föreningen Änkor och Änkemän i Eskilstuna och i dag är de ett lyckligt par. De söker nu fler medlemmar till föreningen, framför allt män.
Nicke Enström tycker att fler ensamstående män borde gå med i föreningar och säger att männen är lite försiktigare.
“Gå med i sådana här föreningar. Vi välkomnar alla de som är ensamma”, säger han till Sveriges Radio.
Läs mer på News55: Singel, äldre och sugen på närhet? Sexologen ger sina bästa tips

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.