USA:s president Donald Trump lämnar diskussionerna om fredssamtal mellan Ukraina och Ryssland, rapporterar The Guardian med hänvisning till amerikanska regeringskällor.


Mest läst i kategorin
Enligt källorna ser Trump ett bilateralt möte mellan Rysslands president Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj som nästa steg på vägen mot att få ett slut på Rysslands invasionskrig. Ett möte de får organisera på egen hand.
Läs även: Donald Trump hävdar att han avslutat sex krig
Trump ska vara villig att stå värd för ett trilateralt möte, men först efter att de två presidenterna mötts på tu man hand.
Den amerikanske presidenten har träffat både Putin och Zelenskyj vid separata möten de senaste dagarna. Enligt den Zelenskyj är ett möte med Putin möjligt – men först efter att Ukraina fått konkreta säkerhetsgarantier.
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov sade i sin tur under torsdagen att Putin är öppen för ett möte först när ”alla frågor har bearbetats” och att all typ av närvaro av europeiska styrkor i Ukraina vore ”fullständigt oacceptabelt”.