Christer Fogelmarck är vd för Parks and Resorts, som äger några av Sveriges mest älskade nöjesparker – Gröna Lund, Kolmården, Furuvik och Skara Sommarland.

Mest läst i kategorin
Efter en dramatisk period med dödsolycka, rättsprocesser och tunga beslut, blickar han nu framåt mot nya investeringar och förändringar.
MISSA INTE: Lista: Alla sommarens värdar i P1. News55
“Gröna Lund är vår viktigaste park”
Gröna Lund spelar en central roll i Parks and Resorts verksamhet, både ekonomiskt och emotionellt.
“Från ett företagsmässigt perspektiv är Gröna Lund vår viktigaste park”, säger Christer Fogelmarck.
Med ett unikt läge mitt i Stockholm har parken också stark påverkan på resten av koncernen.
När Gröna Lund går bra, smittar det av sig på Kolmården, Furuvik och Skara Sommarland.
Senaste nytt
Sviterna efter dödsolyckan på Gröna Lund
Sommaren 2023 inträffade en tragisk olycka då en kvinna förolyckades i attraktionen Jetline.
Händelsen har präglat organisationen djupt.
“När det gäller olyckan som skedde för två år sedan så har det förstås påverkat oss mycket. Först handlade det om att stötta drabbade, anställda och möta allmänhetens och medias frågor. Nu är vi i en fas av återhämtning och framtidsplanering”, säger Fogelmarck.
Företaget åtalades i början av 2024 tillsammans med två underleverantörer. Rättsprocessen väntas pågå i flera år. Under tiden har säkerhetsrutinerna uppdaterats på alla parker inom koncernen.
En miljardinvestering på Djurgården
Trots motgångarna satsar Parks and Resorts vidare.
Största projektet är en ny utbyggnad på baksidan av Gröna Lund.
“Det har varit en lång dialog med både kritiker och fans, och nu har vi fått en ny detaljplan som tillåter oss att bygga ut på vår parkeringsplats” berättar Fogelmarck.
Området som i dag används som parkering ska förvandlas till en ny del av nöjesparken med moderna attraktioner, bättre logistik och fler faciliteter. Den första stora nyheten väntas lanseras 2027.
Delfinbeslutet på Kolmården
Kolmården har länge haft delfiner, men nu är det slut.
“Vi har tagit ett strategiskt beslut att fokusera på utrotningshotade djur. Delfiner är inte det, så vi har bestämt att avveckla delfinariet. Inga nya viltfångade delfiner tas in, och vi letar efter värdiga hem för de delfiner som finns kvar – med samma höga standard och omsorg som hos oss”, säger han.
Parks and Resorts har därför beslutat att avsluta sin delfinshow och omplacera djuren till anläggningar med god djurvälfärd.
Beslutet har tagits efter lång diskussion, och enligt Fogelmarck är det rätt väg framåt.
Se även:
Gröna Lund: “Gratis åk till alla med denna tatuering”. News55
Dödsolyckan på Gröna Lund – ingen är skyldig. News55

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.

Julia Lundberg har arbetat på både Dagens PS och Realtid med ekonomijournalistik tidigare. Som skribent News55 fokuserar hon på alla ämnen som berör seniorer. Inte minst ekonomi och privatekonomi, men även hälsa, husdjur, familj och det goda i livet.