News55

Bankerna sviker – äldre riskerar stå utan kontanter i kris

Kontanter
Appen Swish på en Iphone. (Foto: Magnus Lejhall / TT)
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg
Uppdaterad: 01 sep. 2025Publicerad: 01 sep. 2025

Enligt Bankföreningen är digitala betalmedel viktigare än kontanter om det blir kris eller krig. Förslaget väcker oro bland äldre och Kontantupproret har reagerat starkt på Bankföreningens utspel.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Bankföreningen har gjort en analys som pekar på att digitala betalmedel är viktigare än kontanter vid kris eller krig. För Kontantupprorets ordförande, Björn Eriksson, är detta påstående helt oacceptabelt. Det som får honom att koka är att bankernas branschförening i en så kallad hotbildsanalys för fram Ukraina som argument för att digitala betalmedel fungerar trots kriget, skriver Dagens PS.

“Att använda Ukraina som exempel är helt galet. Deras centralbankschef var i Sverige häromåret och berättade då att de aldrig hade klarat sig utan kontanter. Verklig beredskap byggs genom att olika betalsystem fungerar parallellt. Att bara ha digitala betalmedel gör oss sårbara, säger Björn Eriksson i ett pressmeddelande.

Läs också: Har blockerat 2 000 telefonförsäljare – ändå ringer de

Kontantupproret menar att Bankföreningens utspel bör ses i ljuset av att bankerna sedan länge arbetat på att få bort kontanterna. Den statliga kontantutredningen beräknar att bankerna har tjänat nära tre miljarder per år på att kontanterna minskat.

Ett samhälle utan kontanter gör äldre sårbara

För många äldre är kontanter en trygghet. Alla kan inte hantera mobilbank, BankID eller kort och många föredrar den enkelhet kontanter ger. Kontantupproret understryker att när kontanter försvinner från vardagen utestängs sårbara grupper:

”När kontanter inte kan användas innebär det att människor som inte har tillgång till digitala betalverktyg stängs ute”, har Björn Eriksson tidigare sagt till Dagens PS.

”Det är många äldre, personer med funktionsnedsättning, socialt utsatta, hotade kvinnor och andra grupper som också har rätt att vara delaktiga i vårt samhälle. De behöver kunna handla kläder och skor, åka buss och tanka sin bil precis som andra”.

ANNONS

Läs mer:

Expert inom pension: Så tar du ut tjänstepension smartast

ISK-skatt höjs med 1 017 kronor – om du sparat så här mycket

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

Staffan Ekberg
Staffan Ekberg

Har arbetat med News55 sedan 2018 och är idag ansvarig utgivare. Tycker att det är viktigt att lyfta fram äldrefrågor och bekämpa ålderismen som breder ut sig i samhället. Stolt över News55:s manifest: Vi står alltid på målgruppens sida.

ANNONS
ANNONS