Kriminella aktörer tar sig in i hemtjänsten och fuskar till sig miljarder skattepengar, men de som lider av det mest är pensionärerna.


Mest läst i kategorin
Nu tillsätter regeringen en utredning som ska se över skärpta straff och hårdare krav på tillstånd.
Rapporterna om välfärdsbrott har kommit tätt de senaste åren. Regeringen uppskattar att välfärdssystemen varje år betalar ut 15-20 miljarder kronor felaktigt, skriver Senioren.
Det handlar om organiserade kriminella och oseriösa aktörer som systematiskt fuskar till sig pengar från samhället. Inte minst handlar det om omsorg till äldre och funktionshindrade, som hemtjänst och personlig assistans.
Samtidigt brister de i omsorgen om de som behöver den allra mest.
MISSA INTE: Stor skillnad mellan bästa och sämsta indexfonder
“Kriminella ska inte få ta hand om våra mest utsatta”
Nu tillsätter regeringen en utredning som ska komma med förslag på nya verktyg för att stoppa den här typen av brottslighet.
Jakob Forssmed (KD), socialminister, var tydlig när utredningen presenterades på torsdagen.
“Kriminella ska inte få ta hand om våra mest utsatta”, sa han.
Anna Tenje (M), äldre- och socialförsäkringsminister, säger att dagens situation där kriminella utnyttjar välfärden är oacceptabel. Hon är fast besluten att dra in deras tillstånd och stänga dem ute från omsorgen.
MISSA INTE: Priserna lugnar sig – hushållen kan äntligen släppa loss
Hårdare krav och straff för kriminella i branschen
Utredningen ska bland annat se över om det ska ställas högre krav för att få tillstånd att bedriva omsorg. Det ska också bli lättare att dra in tillstånd.
Straffen ska skärpas för den som driver omsorg utan tillstånd. Inspektionen för vård och omsorg, IVO, kan behöva få tillgång till mer information, exempelvis från misstankeregistret.
Kommunerna kan också behöva andra uppgifter för att bli effektivare i sin kontroll av verksamheterna.
Utredaren ska också ge förslag på hur seriösa aktörer ska få bättre förutsättningar. Utredningen ska lämna sitt förslag senast 9 februari 2027.
MISSA INTE: Flera bedrägerier mot äldre kvinnor – tre dömda
Påverkar många
För den som har hemtjänst eller anhöriga som behöver sådan hjälp är det här viktiga frågor. Att kunna lita på att den omsorg man får är från seriösa aktörer som verkligen bryr sig borde vara en självklarhet.
Men när kriminella tar sig in i systemet och samtidigt fuskar bort pengar blir det problem. Pengarna som skulle gå till bra omsorg försvinner istället till fuskare.
Många äldre och deras anhöriga har vittnat om dålig omsorg där personal inte dyker upp eller inte gör det de ska. I vissa fall har det visat sig bero på att företaget bakom är oseriöst och bara vill mjölka systemet på pengar.
“Kriminella ska inte få ta hand om våra mest utsatta”, sa socialminister Jakob Forssmed när utredningen presenterades.
Läs mer om ekonomi:
Skippa köttfärsen, slipp de höga matpriserna
Regeringen: Näringsförbud ska stoppa kriminella ekonomin

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.

Frank Kummel har tidigare arbetat på bland annat Dagens PS där han rapporterade om börsen, med fokus på Stockholmsbörsens storbolag. Som skribent på News55 fokuserar han på privatekonomi, men skriver även om resor och samhälle.