Underhållningsduon Filip och Fredrik har nåtts av ett avslöjande som SVT har gjort. De agerade snabbt efter att ha blivit chockade av det som framfördes.


Mest läst i kategorin
SVT har avslöjat att en av de medverkande i biosuccén “Den sista resan” av Filip Hammar och Fredrik Wikingsson, har ett mörkt förflutet. Mannen är dömd förra året till ett flerårigt fängelsestraff för grova sexualbrott mot barn.
– Åh helvete, det hade jag ingen aning om. Självklart inte. Jag måste prata med Filip, sa en chockad Fredrik Wikingsson när SVT berättade om domen.
Är du senior och skulle vilja jobba extra? Klicka här.
“Är jätteolycklig”
Duon fattade ett snabbt beslut att att personen måste klippas bort ur filmen som handlar om Filip Hammars pappa, Köpingsbon Lars Hammar.
– Sex personer har jobbat hela natten. Jag blev väldigt tagen på sängen av ditt samtal i går. Han är redan bortklippt från filmen nu. Jag är jätteolycklig av det här, säger Fredrik Wikingsson när han intervjuas av SVT.
Skulle du vilja anlita erfaren arbetskraft? Klicka här.
Han säger dock att han är tacksam för att det uppdagats och beklagar det obehag som det kan ha ställt till för barnet och den drabbade familjen. Han säger också att det är ett olycksfall i arbetet att man inte hade kollat upp det innan.
– Men man gör liksom inte riktigt det när man inte gör en granskande dokumentär.
Den nya kopian av filmen, där den dömde mannen är bortklippt, har distribuerades ut redan på förmiddagen natten efter klippningen till biografer i hela Sverige.
– Vi har agerat så fort “as humanly possible” på det här.
Läs mer:

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.