News55

Stort coronautbrott i fjällen

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson
Uppdaterad: 13 jan. 2022Publicerad: 13 jan. 2022

Det råder akut personalbrist vid flera skidanläggningar efter jul- och nyårshelgerna. Det rapporterar SVT.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Vid skidanläggningarna i Sälen har personalstyrkan drabbats av ett stort coronautbrott efter jul- och nyårshelgerna. Flera hundra personer sitter i karantän och Skistar har tvingats stänga många butiker, restauranger och receptioner. Även många skidskolelektioner har ställts in.

– De som drabbas av inställda lektioner får naturligtvis pengarna tillbaka och vi hoppas att de ändå har en bra upplevelse i våra skidområden, säger Tomas Berg, destinationschef för Skistar, till SVT.

Även anläggningarna i Stöten och Kläppen lider av personalbrist.

– Vi på marknadsavdelningen går in och hjälper till i liftarna för att täcka upp, säger Magnus Noppa, marknadschef i Kläppen.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Sarah Carlsson
Sarah Carlsson

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

ANNONS
ANNONS