Det råder akut personalbrist vid flera skidanläggningar efter jul- och nyårshelgerna. Det rapporterar SVT.


Mest läst i kategorin
Vid skidanläggningarna i Sälen har personalstyrkan drabbats av ett stort coronautbrott efter jul- och nyårshelgerna. Flera hundra personer sitter i karantän och Skistar har tvingats stänga många butiker, restauranger och receptioner. Även många skidskolelektioner har ställts in.
– De som drabbas av inställda lektioner får naturligtvis pengarna tillbaka och vi hoppas att de ändå har en bra upplevelse i våra skidområden, säger Tomas Berg, destinationschef för Skistar, till SVT.
Även anläggningarna i Stöten och Kläppen lider av personalbrist.
– Vi på marknadsavdelningen går in och hjälper till i liftarna för att täcka upp, säger Magnus Noppa, marknadschef i Kläppen.

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.

Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.