News55

"Kundvagns-hysset" sprider sig - hjärnorna bakom träder fram

Kundvagnar
Övergivna kundvagnar pryder parkeringsplatserna utanför matbutiker – ett bus som spridit sig över hela landet (Foto:Claudio Bresciani / TT)
Mira Ekberg
Mira Ekberg
Uppdaterad: 14 aug. 2025Publicerad: 14 aug. 2025

Har en kundvagn ockuperat din parkeringsplats utanför mataffären? Du är långt ifrån ensam. Bilder på parkeringsplatser fyllda med övergivna kundvagnar sprids nu både i sociala medier och nyhetskanaler. Initiativtagarna bakom trenden träder nu fram.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Plötsligt har parkeringsplatser vid matbutiker över hela landet fyllts med övergivna kundvagnar – ibland hundratals, prydligt uppradade som en del av ett noggrant planerat bus.

Fenomenet började med två unga killar i Borlänge som letade efter något att roa sig med.

Kundvagnar blockerade hela parkeringen i Borlänge

I helgen fick Maria Österberg, anställd i en matbutik i Borlänge, en video som hon inte trodde var sann:

“På varje parkeringsruta på hela parkeringen stod det en kundvagn snyggt uppställd mitt på rutan”, säger hon till P4 Dalarna.

ANNONS

Hjärnorna bakom buset

Det var kompisarna Leo och Ivar som tillsammans ställde upp kundvagnarna utanför den nedlagda matbutiken i Borlänge.

“Vi var väl uttråkade, först körde vi rally med dem och hade lite kul, sen tänkte vi att vi kan ställa en per ruta” berättar de för Sveriges Radio.

ANNONS

Kundvagnarna har spridit sig över hela landet

Nu kommer rapporter från hela landet där nya hyss på samma tema görs. I tidningar och sociala medier visas bilder där kundvagnar ställts ut i fina rader på parkeringsplatser i städer som Lidingö, Mariefred, Strängnäs, Borås och Lidköping, rapporterar bl a Sveriges Radio.

“Ärligt talat, både kul men även lite dumt, det är nån stackare som måste skynda sig ut på morgonen och måste plocka ihop alla för att folk ska handla” säger killarna som startade trenden.

Leo och Ivar skickade ett meddelande till chefen för butiken i Borlänge och erbjöd sig att hjälpa till för att gottgöra buset. Men chefen nappade inte på erbjudandet – hon tyckte helt enkelt bara att det var roligt.

Personalen skrattar åt buset

Det var Maria Österberg som fick ta hand om att ställa tillbaka kundvagnarna i Borlänge. Hon berättar att de inte kunde bli arga över buset.

“Det var så snyggt och det var så roligt”, säger hon till P4 Dalarna.

Samtidigt påpekar hon att det hade kunnat bli en annan situation om butiken varit öppen:

ANNONS

“Hade vi stått här klockan sju och skulle öppna butiken, då hade det kanske varit annorlunda. Nu var butiken stängd, så det var ingen panik.”

Läs mer på News55: Varför vill inte svenskar ha barn?

Se även: SCB: Så mycket ökade priserna i juli

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS