Regeringen vill ytterligare slopa sekretessen mellan myndigheter så att de lättare kan dela information och därmed motverka brottslig verksamhet och fusk.


Mest läst i kategorin
På en pressträff som hölls i dag, fredagen den 25 april, med företrädare för Tidöpartierna, presenterades nya åtgärder för att trycka tillbaka brottsligheten.
Ett nytt lagförslag om en ny generell sekretessbrytande bestämmelse ska ge myndigheter större möjligheter att dela information. Lagändringen föreslås träda i kraft den 1 december i år, det skriver SVT.
Förhindra brott
Syftet är att ytterligare öka myndigheters möjlighet att dela information om enskilda personer, bland annat när det behövs för att utreda brott.
“Den innebär att alla myndigheter ska ges ökade möjligheter att dela information, för att upptäcka och sätta stopp för kriminalitet och andra ljusskygga verksamheter”, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M), på pressträffen, skriver SVT.
Andra syften med minskad sekretess är att förebygga, upptäcka eller förhindra brottslig verksamhet, fusk, regelbrott och felaktiga utbetalningar.
Gunnar Strömmer säger att lagförslaget verkligen inte bara motiveras av den organiserade brottsligheten, men att den är en viktig del.
Senaste nytt
Systemskifte
Adam Marttinen (SD), ledamot i justitieutskottet, säger att lagförslaget sammantaget innebär ett systemskifte när det gäller sekretess, där utgångspunkten varit att inte dela information.
Innan en myndighet lämnar ut en uppgift ska en intresseavvägning göras, vissa särskilt känsliga uppgifter ska också undantas, det handlar bland annat om uppgifter inom hälso- och sjukvården.
“Det är klart att vi inte ska gå längre än vad som är nödvändigt. Personlig integritet är fortsatt viktigt”, säger civilminister Erik Slottner (KD), under pressträffen, enligt SVT.
Liberalernas partiledare, och utbildningsminister, Johan Pehrson säger att information får lämnas både på eget initiativ och på begäran från andra, vilket gör att tröskeln för informationsdelning inom myndigheterna sätts väldigt lågt.
Redan lättat på sekretessen
Regeringen har redan underlättat informationsutbyte mellan myndigheter. För att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen blev kommunerna, a-kassorna och vissa statliga myndigheter förra året skyldiga att dela information.
Andra kommuner, regioner och skolor blev den 1 april skyldiga att lämna uppgifter till brottsbekämpande myndigheter.
Enligt regeringens nya lagförslag ska alla myndigheter, kommuner och regioner få dela information. Hit räknas även a-kassorna och vissa andra så kallade privaträttsliga organ.
Även uppgifter som omfattas av socialtjänstsekretessen kommer kunna delas, då den inte kommer undantas.

Så många miljarder betalas ut felaktigt – varje år
Under torsdagen ska Utbetalningsmyndigheten presentera uppgifter om misstänkt felaktiga utbetalningar från landets välfärdssystem.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.