Efter att Aftonbladet avslöjat missförhållanden och äckel på Ica Banér på Östermalm i Stockholm granskar nu Icas ansvarsnämnd om Leif Jönsson ska bli utslängd ur Ica.


Mest läst i kategorin
Leif Jönsson är Sveriges mest framgångsrike Ica-handlare, och driver två butiker i Stockholm. Men nu kan han bli tvungen att sälja sin verksamhet. Detta efter att Aftonbladet avslöjat snusk inne i butikerna, bland annat för att man sålt flera år gamla skaldjur i båda butikerna.
Kan kastas ut
Icas ansvarsnämnd granskar nu butikerna, och om Leif Jönsson ska uteslutas ur Ica-gemenskapen.
”Vi ser mycket allvarligt på uppgifterna”, skriver de till Aftonbladet.
Ica-butikerna i fråga har systematiskt fuskat med datum på köttet, och haft ett hemligt källarlager med gammal mat som varken myndigheter eller Ica haft någon insyn på.
Två Ica-butiker berörs
Livsmedelsinspektörer misstänker att det sålts flera år gamla skaldjur i Jönssons båda butiker, Ica Banér och Ica Kvantum i Täby, skriver Aftonbladet.
”Vi ser mycket allvarligt på uppgifterna. Kunderna ska kunna lita på Ica-butikerna. Det är viktigt för oss att alla Ica-butiker ska följa svensk lagstiftning, branschriktlinjer och våra policys när det gäller kvalitet i butik, och vi ser allvarligt på alla avvikelser från detta. Det här ärendet kommer därför att hanteras av Icas ansvarsnämnd inom kort. Efter det kommer beslut fattas om eventuella interna konsekvenser” skriver Icas pressavdelning i ett mejl.
Så här säger Leif Jönsson i ett mejl till Aftonbladet:
”Jag vill börja med att beklaga att det funnits brister i våra rutiner, vilket vi tar på största allvar. Vi vidtar nu åtgärder för att säkerställa att det inte kan hända igen. Vårt uppdrag är att se till att all livsmedelshantering sker enligt gällande lagar och regler så att våra kunder alltid kan känna sig trygga när de handlar hos oss.”
Läs mer om ekonomi:
Spara: Hur stor ska din buffert vara – som pensionär?
Sparkonto är en riktig förlustaffär för dig som småsparare
Kontanter kan bli avgörande vid kris och krig
Nyblivna pensionärer vill njuta av livet här och nu

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Redaktionschef Bilbo Göransson på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.







