News55

Seniorer säger ja till ny teknik- om den är effektiv och meningsfull

seniorer
Seniorer använder gärna digitala lösningar, särskilt när de är tydliga och meningsfulla i vardagen (Foto: Getty Images)
Mira Ekberg
Mira Ekberg
Uppdaterad: 23 sep. 2025Publicerad: 23 sep. 2025

Många seniorer är mer positiva till teknik än vad som ofta antas. En ny avhandling från Lunds universitet visar att inställning och utbildning spelar större roll än ålder när det gäller hur vi ser på digitala lösningar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Föreställningen att äldre automatiskt är skeptiska till ny teknik håller inte längre. I en ny avhandling från Lunds universitet framkommer att det snarare är individens attityd och utbildningsnivå som avgör hur man förhåller sig till digitala lösningar, skriver Senioren i en artikel.

Forskarens resultat visar att seniorer gärna använder teknik när den upplevs som meningsfull, enkel och relevant i vardagen. Den som ser tekniken som ett stöd för självständighet, social samhörighet eller tidsbesparing upplever i högre grad att den bidrar till ett aktivt och inkluderande liv.

Seniorer ser nyttan – viktigare än ålder

En intressant slutsats är att attityderna varierar mer inom generationer än mellan dem. Vissa äldre vill gärna testa ny teknik om nyttan är tydlig, medan yngre kan vara skeptiska på andra grunder. “Äldre tycker det är viktigt att få något tillbaka, de vill se nyttan med tekniken”, säger forskaren Jens Offerman vid Lunds universitet.

Det framkommer också att yngre inte alltid väljer digitala lösningar när de funderar på framtiden. I stället prioriterar många traditionell teknik som hushållsapparater framför sociala medier eller välfärdsteknik.

Teknik under kriser

Studien visar att vanor kan förändras snabbt när situationen kräver det. Under covidpandemin ökade användningen av digital teknik i alla åldersgrupper med 60 procent, och mest hos de äldsta. Framför allt handlade det om kommunikation, inköp och tillgång till offentliga tjänster.

Trots den ökade användningen var de grundläggande inställningarna till teknik i stort sett oförändrade. “Den digitala klyftan kan inte enbart förklaras av tillgång till teknik, utan handlar också om individuella prioriteringar, intressen och tillgång till stöd,” säger Offerman i Senioren.

ANNONS

Seniorer och teknik – ett samhällsansvar

Enligt honom behöver teknik utvecklas tillsammans med användare i alla åldrar för att stärka självständighet, jämlikhet och delaktighet. Offerman betonar att ansvaret inte bara ligger på individen, utan på hela samhället.

I en forskningsrapport från FoU Nordost svarar äldre bland annat att de riskerar att gå miste om roliga saker om de inte hänger med i den digitala världen, och att det är ett sätt att kunna klara sig själv.

Läs mer på News55: Språkkrav införs i äldreomsorgen – men räcker pengarna?

Se även: Efter åratal av irritation – nu kan lagen om kakor avskaffas. Dagens PS.

Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mira Ekberg
Mira Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

Mira Ekberg
Mira Ekberg

Som skribent på News55 behandlar Mira Ekberg ämnen med fokus på kultur och nöje, samhälle, hälsa, resa, husdjur och livet i stort.

ANNONS
ANNONS