News55

Sexuell utpressning av barn ökar dramatiskt

En pojke tittar på sin mobil och en flicka sitter med sin dator. Världen över utsätts barn allt mer för utpressning med hjälp av bilder, filmer eller information av sexuell karaktär.
Världen över utsätts barn allt mer för utpressning med hjälp av bilder, filmer eller information av sexuell karaktär. (Foto: ljubaphoto/Getty Images Signature och Alexander Grey/Pexels)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 18 sep. 2025Publicerad: 18 sep. 2025

Över hela världen, även i Sverige, ökar fallen av sexuell utpressning av barn i syfte att tillskansa sig pengar, det kallas för sextortion.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt den amerikanska organisationen National Center for Missing and Exploited Children, NCMEC, ökade rapporterna om vuxna som söker kontakt med barn och unga på internet med mer än 192 procent förra året.

“Sextortion betyder att någon utsätts för utpressning med hjälp av bilder, filmer eller information av sexuell karaktär. Det kan börja med att en ung person luras eller pressas till att dela en intim bild. Gärningspersonen hotar sedan med att sprida materialet om inte den unga lyder uppmaningar att till exempel betalar pengar, skickar fler bilder eller att utföra sexuella handlingar framför kameran”, det skriver Aktiv skola.

Louise Åhlén är verksamhetsutvecklare på Isöb Noa, som arbetar med internetrelaterade sexualbrott mot barn. Hon säger att de här brotten skiljer sig från de typiska sexualbrotten, eftersom de har ett ekonomiskt motiv.

Enligt henne kan polisen se är att det varit en stor del tonårspojkar som har drabbats.

“Ett vanligt tillvägagångssätt är att förövaren utger sig för att vara en jämnårig och lurar till sig nakenbilder eller filmer. Sen hotar de med att sprida bilden till familj och vänner om barnet inte skickar pengar till förövaren”, säger hon i ett pressmeddelande.

Louise Åhlén
Louise Åhlén, verksamhetsutvecklare på Isöb Noa, som arbetar med internetrelaterade sexualbrott mot barn. (Foto: Pontus Lundahl/ TT)

Bli inte arg

Louise Åhlén säger att det absolut viktigaste är att föräldrar inte blir arga på sina barn för att de har skickat en nakenbild eller betalat för att slippa få dem spridda.

ANNONS

“När vi på polisen hittar ett barn som vi tror blivit utsatt så vill de drabbade barnen ofta inte berätta eftersom de känner så mycket skuld och skam. Men barnen har inte gjort något fel, de måste få vuxenvärldens förståelse och stöd”, säger hon i pressmeddelandet.

Det är är skrämmande för ett barn att bli utpressat och mörkertalet är antagligen väldigt stort eftersom det är skuldbelagt att bli utpressat för en sådan här sak.

ANNONS

Prata med barn

Det är viktigt att vuxna pratar med barn om det här båda för att hjälpa barn som redan utsatts för den här typen av utpressning, och för att minska risken att fler utsätts.

Louise Åhlen tycker att vuxna ska fråga och vara nyfikna på vad som händer i barns liv, både på internet och utanför.

“Barn och unga umgås på nätet. De chattar och spelar tillsammans, det är idag en viktig del av barnens vardag. Vi kan inte skydda barnen genom att förbjuda dem från att använda specifika appar eller spel, det är kunskap, närvaro och förståelse som behövs”, säger hon i pressmeddelandet. 

Läs mer på News55: WHO: Nästan vart sjätte barn nätmobbas


ANNONS
Läs mer från News55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist, både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och Samhället för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist, både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och Samhället för News55.

ANNONS
ANNONS