Många svenska högskolestudenter kämpar med att läsa kurslitteratur på engelska, vilket påverkar både deras studieresultat och hur undervisningen bedrivs.


Mest läst i kategorin
En ny undersökning visar att över en tredjedel av studenterna läser lite eller inget alls av den engelskspråkiga litteraturen, och många känner sig dåligt förberedda från gymnasiet.
Linda Eriksson, doktorand vid Örebro universitet, förklarar läget:
“Ungefär hälften av kurslitteraturen inom högre utbildning är på engelska, och det är många studenter som inte inser det innan de börjar”, säger Linda Eriksson till Svenska Dagbladet.
MISSA INTE: Lista: Nio avdrag du inte får missa i deklarationen
Svårigheter med engelsk kurslitteratur påverkar studierna
Undersökningen, som genomförts tillsammans med forskare vid Chalmers, visar att 60 procent av studenterna läser större delen av den engelska litteraturen, medan 33 procent läser en mindre del eller inget alls.
Bland yngre studenter är siffran ännu högre – 38 procent uppger att de har svårt att ta till sig engelsk kurslitteratur.
Många studenter försöker hitta lösningar genom att översätta texterna eller leta efter svenska alternativ, men det tar tid och kan påverka deras möjligheter att hänga med i undervisningen.
MISSA INTE: Försvarets nya automatkarbin får skjutförbud – “för farlig”
Senaste nytt
Engelska 7 meriterande för att greppa kurslitteratur
En tydlig skillnad i förståelsen av engelsk kurslitteratur syns mellan studenter som läst den frivilliga gymnasiekursen Engelska 7 och de som inte gjort det.
“De som läst kursen känner sig bättre förberedda och har mindre problem att hänga med”, säger Linda Eriksson.
Trots detta är kursen valbar, och många gymnasieelever väljer bort den, ofta för att den uppfattas som en elitkurs.
Med kommande förändringar i betygssystemet kan ännu färre elever välja att läsa den, vilket oroar både gymnasie- och högskolelärare.
Påverkar undervisningen på högskolan
Problemen med engelska texter får konsekvenser för undervisningen. Högskolelärare vittnar om att de ofta måste lägga tid på att förklara begrepp och sammanfatta innehållet i kurslitteraturen istället för att fördjupa sig i ämnet.
Trots att högskolor har möjlighet att kräva Engelska 7 för vissa utbildningar, gör ingen det i dagsläget.
“Man klagar på att studenterna är dåliga på engelska, men samtidigt ställer man inga högre krav”, säger Linda Eriksson.
Undersökningen ger en ny bild av svenska studenters läsförmåga: medan de flesta klarar av kurslitteratur på svenska, är engelsk text en betydande utmaning för många.
Läs mer om ekonomi:
Så mycket tjänar man som direktör på Allmänna Pensionsfonden
Så kan Svenska Kraftnät använda elmiljarderna för att lösa elkrisen
Största konkursen i svensk historia – Northvolt ansöker om konkurs

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.

Frank Kummel är skribent på News55 och skriver om samhällsfrågor som berör.