Den kände ikonen i TV-rutan sörjs av kollegor och familj. Jenny Strömstedt beskriver honom som en “storartad människoförebild”. Det skriver Expressen.
Mest läst i kategorin
Janne Andersson har avlidit i sviterna av sin cancer. Han var kanske mest känd som Tittarombudsmannen som sändes på TV4 i början av 2000-talet. I veckan hyllades han av kollegorna, som minns honom med värme.
– Han var en bullrig man, nära till skrattet och med ett jättestort hjärta. Så framför allt är det en kamrat som gått bort, säger programledaren Bengt Magnusson till TV4.
På Instagram skriver Jenny Strömstedt om sin tidigare kollega och chef:
”Under åren och så många gånger har jag tänkt att jag ska göra en avstickare till Björnlunda och hörsamma din inbjudan men tänkt att jag inte vill tränga mig på. Det var dumt. Nu finns du inte mer”.
Janne Andersson blev 77 år.
Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.
Webbredaktör på News55. Skriver med fokus på målgruppen 55+.