Elfvings Matblogg
Grevinnan om Taubes fisksoppa: jag älskar dig!
Ulf Elfving
Annons
Annons
5 000 åskådare får komma in på arenan och se Nederländernas VM-kvalmatch mot Lettland i Amsterdam nästa helg.
Testet görs som en del av en studie som kan göra att fans snabbare kan återvända till arenorna, skriver det nederländska fotbollsförbundet (KNVB).
Åskådarna kommer att delas in i olika sektioner. På vissa sektioner kommer det krävas munskydd, medan andra åskådare slipper munskydd och dessutom får sjunga hejaramsor och skrika.
Experimentet görs i samarbete med den nederländska regeringen. Alla åskådare måste i en app visa att de har testat negativt för covid-19 innan de släpps in på arenan.
"Så här skulle det kunna fungera även med klubbarna (i ligan) och i EM (där Amsterdam är en av värdstäderna), säger KNVB:s generalsekreterare Gijs de Jong.
Förra månaden gjordes liknande experiment då 1 300 åskådare släpptes in på två matcher i division 2. En åskådare befanns coronasmittad efter den ena matchen.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.