A-
A+

AIK till kvarten – valdes av seriesegraren Modo

AIK får spela vidare i hockeyallsvenskans slutspel. Arkivbild.
AIK får spela vidare i hockeyallsvenskans slutspel. Arkivbild.
IshockeyTT

AIK och Västerås tog de sista kvartsfinalplatserna i hockeyallsvenskan. Seriesegraren Modo valde sedan AIK som motståndare.

Vi går efter tabellen, motiverar Modotränaren Mattias Karlin beslutet i C More.

Annons

Annons

Tabelltian AIK slog sjuan Almtuna med 5–2 i Uppsala och säkrade därmed en kvartsfinalplats efter två raka segrar i åttondelen. Även nian Västerås får spela vidare efter 2–1 (och därmed 2–0 i matcher) mot Vita Hästen i Norrköping.

Enligt Modo var alltså AIK:s placering i grundserien förklaringen till att valet föll på stockholmarna.

AIK är ett bra hockeylag, sedan har det gått lite upp och ner för dem under säsongens gång. Någon ska väljas, men de hamnade sist och därav valet, säger Karlin.

Tvåan Björklöven tycktes ha följt samma princip och valde Västerås som motståndare i kvartsfinal.

Trean Mora hade det sista valet – och bröt mönstret genom att välja femman Södertälje före sexan Karlskoga.

Vi har gjort en ganska rejäl analys på vilket lag som vi tycker att vi har bäst möjlighet att match upp mot, då föll valet på Södertälje, säger Moras tränare Johan Hedberg till C More.

Därmed ställs tabellfyran Djurgården mot Karlskoga.

Vinnaren i hockeyallsvenskans slutspel får spela i SHL nästa säsong.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.