A-
A+

Ännu en misstänkt för mord på pojke i Skogås

Polisavspärrningar vid brottsplatsen i Skogås centrum, där den 15-årige pojken sköts ihjäl i slutet av januari i år. Arkivbild.
Polisavspärrningar vid brottsplatsen i Skogås centrum, där den 15-årige pojken sköts ihjäl i slutet av januari i år. Arkivbild.
BrottTT

Annons

Annons

Ännu en person har gripits misstänkt för inblandning i mordet på en 15-årig pojke i Skogås söder om Stockholm i slutet av januari, skriver DN.

Den misstänkte, en 17-årig pojke, greps under onsdagen sedan han anhållits i sin frånvaro misstänkt för medhjälp till mord.

Fem personer sitter sedan tidigare häktade för inblandning i dödsskjutningen, däribland en 15-åring som är på sannolika skäl misstänkt för mord. Tre andra misstänks för medhjälp och en person misstänks för skyddande av brottsling.

15-åringen blev skjuten inne på en restaurang i Skogås centrum den 28 januari. Pojken fördes till sjukhus men hans liv gick inte att rädda.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.