Elfvings Matblogg
Rökt lax, pocherat ägg - och gräddstuvat ogräs!
Ulf Elfving
Amazonas livsviktiga regnskog var ett naturligt samtalsämne när Brasiliens president träffade kung Charles inför kröningen.
Det första kungen sade till mig var att jag måste ta hand om Amazonas, säger Luiz Inácio Lula da Silva.
Annons
Lula närvarade i Westminster Abbey när Charles kröntes till kung av Storbritannien under lördagen. Kvällen innan var han en av gästerna på kungens mottagning på Buckingham Palace. Det var då den inbitne miljökämpen Charles uppmanade Lula att rädda regnskogen.
Jag svarade: "Jag behöver hjälp", säger den brasilianske presidenten på en pressträff i London.
Lula träffade även den brittiske premiärministern Rishi Sunak i fredags. Storbritannien har lovat att skänka 80 miljoner pund, motsvarande över en miljard kronor, till den internationella fond vars syfte är att skydda Amazonas.
Ett av Lulas löften som president är att prioritera Amazonas och få stopp på den illegala avskogningen senast 2030.
Det är en hederssak, säger han.
Under den förre presidenten Jair Bolsonaros tid vid makten ökade den årliga avskogningen i snitt 75 procent jämfört med föregående årtionde.
Amazonas beskrivs ofta som Jordens lungor och spelar stor roll för att vi ska begränsa klimatförändringarna.
Annons
Annons
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.