Elfvings Matblogg
Semmeltester är bara underhållning
Ulf Elfving
Annons
Annons
Den klassiska romanen "Crouching tiger, hidden dragon" ska tolkas igen, denna gång som tv-serie. Det rapporterar SR Kulturnytt som hänvisar till sajten Deadline.
Boken skrevs av den kinesiske författaren Wang Dulu på 1940-talet. År 2000 hade en film med samma namn premiär. Filmen regisserades av Ang Lee och belönades med fyra Oscarsstatyetter.
Det är inte första gången som "Crouching tiger, hidden dragon" blir tv-serie. Året efter filmsläppet hade nämligen en tv-serie med samma namn premiär i Taiwan. Serien fick 34 avsnitt.
Vilka som ska spela i den nya serien är oklart, likaså var den ska sändas. Det som är känt är att Sony på något sätt är inblandade i processen.
Serien ska, i likhet med filmen, blanda in delar från fler av mysterieförfattaren Wang Dulus böcker.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.