Elfvings Matblogg
Här är finfina fynd på bokrean!
Ulf Elfving
Annons
Annons
På måndag ska EU-ländernas utrikesministrar diskutera relationen till Ryssland. För åtminstone tolv av dem sker uppvärmningen tillsammans med nära anhängare till den fängslade ryske oppositionspolitikern Aleksej Navalnyj.
Mötet sker på söndag kväll då de nära Navalnyj-medarbetarna Leonid Volkov och Ivan Zjdanov finns på plats i Bryssel.
Vi behöver information om det verkliga läget. Det är bäst att höra det direkt. Därför har Litauen tagit initiativ till att organisera mötet, säger Litauens utrikesminister Gabrielius Landsbergis till AFP.
Även Sverige väntas delta i mötet, även om utrikesminister Ann Linde (S) anländer till Bryssel först under måndagen.
EU:s utrikesministrar väntas under sitt måndagsmöte ge utrikeschefen Josep Borrell i uppdrag att ta fram ytterligare sanktioner mot ryska företrädare. Beslut om att införa sanktionerna väntas sedan i mitten av mars.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.