Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
Förre landslagsmålvakten Andreas Isaksson återvänder till fotbollen och till Djurgården. Men nu ska 40-åringen bli målvaktstränare för klubbens damallsvenska lag.
Annons
Annons
Det känns otroligt motiverande och kul att få komma tillbaka till fotbollen igen. Nu blir det i en ledarroll som jag återvänder till Djurgården och det här ska bli en väldigt spännande utmaning, säger han i en videointervju till klubbens webbplats.
Isaksson har tränat juniorer i Brommapojkarna och även varit målvaktstränare i division 2. Men jobbet i Djurgården blir hans första på elitnivå och första på damsidan.
Jag hoppas kunna dela med mig lite av mina erfarenheter. Samtidigt kommer det här att utveckla mig mycket genom att jag får jobba i ett professionellt lag, säger Isaksson.
Isakssons avslutade sin spelarkarriär just i Djurgården 2018.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.