A-
A+

Fortsatta strider i Sudan – trots vapenvila

Sammandrabbningar och flyganfall pågick i Sudans huvudstad Khartum under måndagskvällen – trots en ny vapenvila. Arkivbild.
Sammandrabbningar och flyganfall pågick i Sudans huvudstad Khartum under måndagskvällen – trots en ny vapenvila. Arkivbild.
SudanTT

Annons

Vittnen i Sudans huvudstad Khartum rapporterar om sammandrabbningar och flyganfall – bara minuter efter att ett sju dagar långt eldupphör trätt i kraft under måndagskvällen.

Enligt vittnesmålen pågick sammandrabbningar i de norra och östra delarna av den sudanesiska huvudstaden efter att vapenvilan trätt i kraft under kvällen.

Även flera tidigare försök till vapenvila mellan Sudans armé, ledd av landets ledare Abdel Fattah al-Burhan, och den paramilitära milisen RSF (Rapid support force) som styrs av general Mohamed Hamdan Dagalo, har misslyckats.

"Under en månad har vi upplevt brutna löften och tomma ord – samtidigt som hjälparbetare, barn och andra har dödats och sjukhus förstörts", twittrar Karl Schembri från den norska hjälporganisationen Flyktninghjelpen.

Över 700 människor har mist livet under konflikten, däribland 190 barn.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.