Elfvings Matblogg
Här är finfina fynd på bokrean!
Ulf Elfving
Annons
Annons
En hackare har tagit sig in i Floridas system för vattenförsörjning och lyckades kort öka halten av ett potentiellt farligt ämne. Men intrånget upptäcktes direkt och invånarna i Tampaförorten Oldsmar var aldrig i fara, enligt sheriffen i Pinellas County.
Sheriffen framhåller att händelsen understryker det bredare hotet som föreligger mot amerikansk infrastruktur.
Intrånget skedde i fredags, då någon tog sig in i datorn som kontrollerar vattenverket. En operatör såg muspekaren röra sig mellan funktioner i flera minuter innan den klickade på kontrollen som tillsätter natriumhydroxid till vattnet.
Natriumhydroxidhalten ändrades från 100 ppm till 11 100 ppm – men operatören återställde nivåerna direkt. Natriumhydroxid (kaustiksoda) brukar tillsättas i små mängder för att kontrollera surheten och ta bort metaller från vattnet.
Det är oklart vem som ligger bakom intrånget.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.