Elfvings Matblogg
Årets fattigaste dag - då fyllde seniorerna krogen
Ulf Elfving
Annons
Annons
I förra veckan var Sébastien Haller tillbaka i träning för första gången sedan han diagnostiserades med testikelcancer i somras.
Nu har den ivorianske fotbollsanfallaren även spelat sina första minuter. 28-åringen hoppade in i den 73:e minuten för sitt Borussia Dortmund i en träningsmatch mot Fortuna Düsseldorf, 5–1-seger, i Marbella på tisdagen.
Dagen dessförinnan sade Haller att han siktar på att vara redo när Bundesliga startar om den 22 januari.
Allting är så klart möjligt, i mitt huvud finns inga begränsningar. De enda som kan begränsa mig är tränaren och läkarteamet, sade Haller enligt nyhetsbyrån AFP.
Jag ska göra mitt bästa för att kunna spela den 22 januari (mot Augsburg) och för att vara i bästa möjliga form.
Haller har efter cancerdiagnosen genomgått såväl dubbla operationer som cellgiftsbehandlingar.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.