Elfvings Matblogg
Bästa bullen!
Ulf Elfving
Den tidigare vice ordföranden i NBA:s spelarorganisation plockade ut miljoner från ligans hälsofonden.
Nu har Keyon Dooling gripits, misstänkt för bedrägeri.
Annons
Annons
Dooling, numera assisterande tränare i Utah Jazz, är en av 18 före detta NBA-spelare som anklagas för att tillsammans har lurat till sig motsvarande 24,5 miljoner kronor ur spelarorganisationens hälsofond.
Bland de anklagade finns även en läkare och en tandläkare, som skrev falska intyg för att spelarna skulle få ut pengar från fonden.
Dooling anklagas för inblandningen i bedrägeriet som pågick mellan 2017 och 2020 och för att ha rekryterat andra. En åklagare sade i oktober att varje spelare fick ut mellan 640 000 och 4,1 miljoner kronor från fonden. Dooling ska själv ha plockat ut 3,4 miljoner.
Dooling har varit hälsorådgivare i spelarfacket, med ansvar för psykisk hälsa och välmående. Han skrev en bok 2014 i vilken han berättade om hur han kämpat mot psykisk ohälsa efter att ha blivit sexuellt utnyttjad som barn.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.