Elfvings Matblogg
Sveriges Mästerkock är internationell
Ulf Elfving
Annons
Annons
Mexikos utrikesdepartement kritiserar den panamerikanska organisationen OAS, som har uttryckt oro över händelser i Bolivia. Man säger att organisationen inte ska lägga sig i vad man kallar inrikesangelägenheter.
Bolivias tidigare interimspresident Jeanine Áñez greps förra veckan tillsammans med flera tidigare ministrar. De anklagas för att ha iscensatt en kupp mot sin företrädare.
Áñez, som tog över som president när företrädaren Evo Morales avgick efter påtryckningar från militären, förnekar anklagelserna och säger att hon är offer för politisk förföljelse. Hon hålls nu fängslad i fyra månader i väntan på rättegång.
Gripandet av Áñez – som verkade som president i mindre än ett år efter det att Morales lämnat makten – har väckt kritik från OAS och människorättsgrupper som säger att rättsliga instanser missbrukas för politiska ändamål.
"Det bolivianska rättsväsendet kan inte säkerställa garantier för en rättvis rättegång", sade OAS generalsekreterare Luis Almagro tidigare i veckan.
Annons
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.