Elfvings Matblogg
Här är finfina fynd på bokrean!
Ulf Elfving
Annons
Annons
En brottsmisstänkt tidigare polis i Halland stämmer Polismyndigheten för felaktig uppsägning, skriver Hallands Nyheter. Varbergs tingsrätt tar upp fallet på måndagen.
Det var i april i fjol som mannen blev uppsagd.
Enligt myndighetens utredning, som tidningen har tagit del av, har den tidigare polisanställde betalat en läkare som mot ersättning skrivit ut narkotikaklassade preparat. Mannen hävdar att det var någon annan som gjorde pengaöverföringen med hans telefon. Han har dock inte uppgett vem och under utredningen inte heller uppgett att han själv var polis, det upptäcktes först vid ett senare tillfälle.
Den tidigare polismannen ska därefter även ha fört över totalt nära 470 000 kronor till en kriminell person, samt misstänks ha gjort otillåtna sökningar i polisens system.
Själv säger mannen att han lider av narkotika- och spelberoende, men menar att uppsägningen inte har saklig grund.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.