A-
A+

Modo gick på knock – vann allsvenskan

Modos Mikkel Aagaard gjorde två mål när hans lag säkrade seriesegern i sista omgången. Arkivbild.
Modos Mikkel Aagaard gjorde två mål när hans lag säkrade seriesegern i sista omgången. Arkivbild.
IshockeyTT

Modo tog hem seriesegern i hockeyallsvenskan och gjorde snabbt slut på dramatiken i sista omgången.

Redan efter en period ledde laget med 4–0 över Bik Karlskoga. Till slut blev det 5–1.

Jätteskönt att komma etta, säger backstjärnan David Bernhardt.

Annons

Annons

Modo får därmed hemmaplansfördel genom hela slutspelet, tillika kval till SHL, och får välja motståndare i både kvarts- och semifinal.

Vi hade ett jätteförsprång, men Björklöven kom i kapp och då fick vi lägga in en andra växel, säger Bernhardt, som gjorde ett av målen, till C More.

Björklöven slutade tvåa, tre poäng bakom.

Modo avslutade grundserien med fyra raka segrar och siktar nu på att få göra SHL-comeback efter sju raka säsonger i hockeyallsvenskan, men utmanas av bland annat Björklöven och förra säsongens SHL-lag Djurgården.

Skarpskytten Mikkel Aagaard gjorde två mål för Modo och stannade på 29 fullträffar.

Seriesexan Bik Karlskoga gjorde en blek match i Örnsköldsvik vilket fick lagkaptenen Henrik Larsson att tända till i första periodpausen.

Det är en totalt bedrövlig period av oss. Det är fan pinsamt. Vi står och tittar, de åker åttor runt oss, sade Karlskogabacken till C More.

Tvåan Björklöven, två poäng efter inför sista omgången, försökte sätta press genom att göra 3–0 borta mot Södertälje i första perioden. Men när Modo drog ifrån tappade Björklöven till 3–3 innan laget kunde vinna i straffläggning.

Kampen om seriesegern var enda spänningsmomentet i sista omgången då samtliga tre streckstrider redan var avgjorda.

Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Annons

Annons

Be om att bli uppringd

Mejla oss

Prova Premium i en månad för endast en krona.