Elfvings Matblogg
Se upp Ingrosso och Zazzi: nu gör vi egen pizza!
Ulf Elfving
Det nya inreseförbudet från Norge ställer till det för Therese Johaug och de andra norska skidstjärnorna.
I stället för att åka hem till Norge mellan tävlingarna åker de direkt till Falun från Lathis.
Annons
Annons
Planen var egentligen att de skulle flyga hem till Norge för att sedan åka en och en i bil till helgens tävlingar i Falun. Men så blir inte fallet. Landslagsledningen vill inte riskera att det svenska inreseförbudet från Norge – som trädde i kraft natten mot måndag – ska ställa till det.
Det innebär att det norska landslaget får några extra dagar i Sverige.
Vi tog inte risken att åkarna inte skulle få åka in till Sverige på onsdag, som var planen, så vi fick omboka planet till Stockholm. Där kommer alla åkare och några från skidförbundet att släppas av, säger landslagschefen Espen Bjervig till norska TV 2.
Han berättar också att flera andra från det norska skidförbundet åkte från Oslo till Falun under söndagen, för att inte riskera att stoppas av inreseförbudet.
Det norska landslaget gjorde comeback i världscupen i Lahtis efter att ha avstått alla tävlingar sedan slutet av november.
Tävlingarna i Falun avgörs den 29–31 januari.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.