Elfvings Matblogg
Här är finfina fynd på bokrean!
Ulf Elfving
Japans premiärminister Yoshihide Suga säger nu att OS i Tokyo ska genomföras enligt planerna i sommar "som ett bevis för mänsklighetens seger över viruset".
Annons
Annons
Vi kommer att gå vidare med förberedelserna, beslutsamma att bygga ett vattentätt antiinfektionssystem och vi ska genomföra ett evenemang som kan ge hopp och mod till världen, säger Suga.
Hans tal i parlamentet anses vara ett svar på ministern Taro Konos utspel i förra veckan då Kono, minister med ansvar för administrativa frågor, sade att "vad som helst kunde hända" med OS och därmed spädde på japanernas oro för att genomföra spelen i sommar.
Japan har nyligen infört hårdare restriktioner på grund av ökad smittspridning av coronaviruset i landet.
Då OS-arrangören minskat ner på antalet dagar som aktiva får bo i OS-byn räknar man med att det blir betydligt färre deltagare i OS-invigningen den 23 juli, 6 000 aktiva jämfört med tidigare planerat 11 000. Det skriver tidningen Yomiuri Shimbun.
Annons
Be om att bli uppringd
Genom att klicka vidare så godkänner du att bli uppringd på det telefonnummer du anger.
Mejla oss
Genom att klicka vidare så godkänner du att vi hör av oss på den e-post du anger.